Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Meyve ve Sebze Alımlarına Adet Sınırlaması

İngiltere'de yaşanan tedarik krizi sebebiyle ülkedeki zincir marketler meyve ve sebze ürünlerinde müşteri başına sınırlama getirildi. Detaylar haberde;
İngiltere’de Meyve ve Sebze Alımlarına Adet Sınırlaması
HABER GİRİŞ

Güneşin batmadığı ülke İngiltere, açıklanan kötümser verileri ve ekonomisindeki teknik resesyon riski ile mücadele ediyor. Tüm bunlara ek olarak son zamanlarda meyve ve sebze tedarikinde yaşanan sorunlar sebebiyle ülkenin önde gelen süpermarket zincirlerinde raflar kısmen boş kaldı.

İngiltere’nin önde gelen süpermarket zincirlerinden Tesco, Asda, Morrisons ve Aldi, tedarik zincirlerindeki sıkıntılar sebebiyle sınırlamalar getirdi. Marketler, meyve ve sebze ürünlerinde müşteri başına sınırlama getirdi. Ayrıca pek çok market rafının boş kaldığı vurgulandı.

Hollanda’daki Seralarda Üretim Maliyetleri Arttı

İngiltere hükümeti ve ülkedeki zincir marketler tarafından yapılan açıklamada sebze ve meyve ürünlerinde yaşanan kriz için görüş bildirildi. Tedarik krizinin Avrupa ülkelerinde görülen kötü hava şartlarından kaynaklandığı öne sürüldü.

Meyve ve sebze ürünlerinde yaşanan tedarik krizinin, elektrik fiyatlarındaki artış ile Hollanda’daki seralarda üretim maliyetlerinin artırmasının da etkili olduğu tahmin edildi.

İngiltere’nin zincir marketlerinden olan Asda, müşteri başına sadece 3 marul, brokoli ve karnabahar alınabileceğini duyurdu.

GCM Yatırım Banner

İngiltere Kış Ayında Tükettiği Domatesin Yüzde 95’inin İthal Ediyor

Ülkedeki bir diğer zincir market olan Morrisons ise müşteri başına 2 salatalık, domates, marul ve biber sınırlamasının getirildiğini açıkladı.

Britanya Perakende Konsorsiyumu (BCR) tarafından yapılan açıklamada göre başta domates olmak üzere İngiltere’nin ağırlıklı olarak ithal ettiği bazı meyve ve sebzelerde tedarik sorunu yaşandığına dikkat çekildi.

İngiltere’nin kış mevsiminde domates ihtiyacının yüzde 95’ini ve marul ihtiyacının yüzde 90’ını İspanya ile Güney Afrika’dan karşıladığına dair bilgi verildi.

Ayrıca yapılan açıklamada tedarik krizinin birkaç hafta daha sürebileceği bildirilirken tedarik zincirlerinin yeniden toparlanmasının beklendiğine vurguda bulunuldu.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın