Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Mart Enflasyonu Beklenti Altı Yavaşladı

İngiltere’nin Mart ayı enflasyon raporu Ulusal İstatistik Ofisi tarafından paylaşıldı. Fiyat artışı beklentinin altında yavaşladı. Detaylar şöyle...
İngiltere’de Mart Enflasyonu Beklenti Altı Yavaşladı
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük ekonomilerinden İngiltere’nin Mart ayı enflasyon rakamları açıklandı. Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından yapılan açıklamaya göre ülkede enflasyon Mart’ta yüzde 3,2 olarak gerçekleşti. Bu ekonomistlerin yüzde 3,1 olan tahminini aşıyor.

ONS, manşet oran üzerinde en büyük aşağı yönlü etkinin gıda fiyatları olduğunu, motor yakıtlarının ise bu oranı yükselttiğini belirtti.

İngiltere enflasyon rakamları
Kaynak: ONS

Enerji, gıda, alkol ve tütün hariç çekirdek rakam ise yüzde 4,1′lik tahmine kıyasla yüzde 4,2 olarak gerçekleşti. İngiltere’deki para politikası yapıcılarının önemli bir göstergesi olan hizmet enflasyonu yüzde 6,1′den yüzde 6′ya geriledi.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey geçen gün yaptığı açıklamada, yüksek faiz oranlarının, Ekim 2022′deki yüzde 11,1′lik zirveden sonra yavaşlayan fiyat artışlarını dizginlemek için çalıştığına dair güçlü kanıtlar ortaya koyduğunu söyledi.

Piyasa fiyatlandırması şu anda BoE’nin 2024′te mevcut yüzde 5,25 oranından Ağustos veya Eylül ayından itibaren iki faiz indirimi uygulayacağı yönünde. ABD’de enflasyonist baskıların devam ettiğine dair işaretler göz önüne alındığında, bu zaman çizelgesine ilişkin belirsizlik artıyor

GCM Yatırım Banner

Enflasyon raporu sonrasında sterlin, dolar karşısında artış kaydetti. GBP/USD yüzde 0,3 artış ile 1,24 puan seviyesinde bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.