Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Konut Fiyatları Artışı Enflasyona Rağmen Çift Hanede

İngiliz finans kurumu Nationwide Building Society, İngiltere’nin Konut Fiyat Endeksini yayımladı. Detaylar haberde;
İngiltere’de Konut Fiyatları Artışı Enflasyona Rağmen Çift Hanede
HABER GİRİŞ

Sınırlı konut stokuna, artan faiz oranlarına ve yüksek enflasyona rağmen İngiltere’de konut fiyatları artmaya devam ediyor. Temmuz’da on ikinci aylık artışını gerçekleştiren Nationwide konut fiyatları endeksi, art arda dokuz ay boyunca çift hanede artış gösteriyor.

Nationwide konut fiyatları endeksi yıllık bazda Temmuz’da yüzde 11’e yükselirken, bir önceki aya göre yüzde 0,1 oranında arttı. Piyasanın yüzde 11,5’lik tahminin altında bir artış gerçekleşti.

Ortalama konut fiyatları ise Haziran’daki  271 bin 613 Euro seviyesinden, Temmuz’da 271 bin 209 Euro’ya geriledi.

İngiltere’nin bir diğer önemli verisi Halifax Konut Fiyat Endeksi, Haziran’da yıllık bazda yüzde 13, aylık bazda ise yüzde 1,8 oranında yükselmişti.

Mütevazı Bir Artış Görüldü

Nationwide Baş Ekonomisti Robert Gardner, açıklanan rakamlarla ilgili değerlendirmede bulundu. Temmuz ayında, konut fiyatlarında mütevazı bir artış görüldüğünü söyledi.

GCM Yatırım Banner

Yüksek enflasyonun hane bütçeleri üzerindeki artan baskısı göz önüne alındığında, konut piyasasının şaşırtıcı derecede ivme kazandığını vurguladı. Piyasadaki sınırlı konut stokunun, fiyatlar üzerinde yukarı yönlü baskı uyguladığını belirtti.

Gardner, önümüzdeki çeyreklerde hane bütçeleri üzerindeki baskı yoğunlaştıkça ve enflasyonun yıl sonuna doğru çift haneli rakamlara ulaşmasıyla piyasada yavaşlama beklediklerini ifade etti.

İngiltere Merkez Bankası’nın faiz oranlarını daha da artırmasının beklendiğini, bu durumun ipotek oranlarına yansıması halinde piyasada soğutma etkisi yaratacağını söyledi.

Alıcı İpotek Tamamlamaları İlk Kez Dirençli Kaldı

Ekonomist Gardner, Mayıs ayına kadar olan üç ayda toplam konut piyasası işlemlerinin, damga vergisi tatilinden dolayı yüksek seviyelere yaklaştığına ve yüzde 20’nin altında kaldığına değindi.

Alıcı ipotek tamamlamalarının ilk kez dirençli kaldığını, artan satın alınabilirlik baskılarına rağmen şu anda pandemi öncesi seviyelerin yaklaşık yüzde 5 üzerinde olduğunu belirtti.

Nakit işlemlerin sayısının yüksek olduğunu ancak faaliyet payının yaklaşık yüzde 35’te genel olarak sabit kaldığını söyledi. Bu durumun ise yaşlanan nüfusun bir yansıması olduğunun altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.