Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de İşsizlik Yaklaşık 50 Yılın En Düşüğünde!

İngiltere’nin önemli verilerinden Haziran-Ağustos dönemine ilişkin işsizlik rakamları açıklandı. Beklentiler karşılandı mı?
İngiltere’de İşsizlik Yaklaşık 50 Yılın En Düşüğünde!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Son dönemde resesyon ve enflasyon endişeleriyle gündeme gelen İngiltere, üç aylık işsizlik verilerini paylaştı. İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) raporu Haziran’dan Ağustos’a kadar olan üç aylık dönemde işsizliğin yüzde 3,5’e gerilediğini gösterdi. Böylelikle yüzde 3,6 yönündeki tahminlerden iyi geldi. Aynı zamanda 1974 sonrası yeni düşük seviyeyi kaydetti.

2022 Temmuz’una kadar olan üç ayda işsizlik, yüzde 3,6 ile 1974 sonrası en düşük seviyeye gerilemişti. Beklentiler ise yüzde 3,8 yönündeydi. İstihdam oranı ise 0,2 puan azalarak yüzde 75,4 olmuştu.

6 ila 12 ay arası işsiz sayısı Haziran-Ağustos çeyreğinde artarken, kısa süreli (6 aya kadar) ve uzun süreli (12 ay üzeri) işsizlerde düşüşler yaşandı. Açık pozisyon başına işsiz sayısı 0,9 ile rekor düşük seviyeye indi.

İş ilanları 46 bin azalarak 1 milyon 246 bine gerileyerek Haziran-Ağustos 2020’den bu yana en sert düşüşü işaretledi. Ancak açık pozisyonların sayısı tarihi yüksek seviyelerde kaldı.

Haziran-Ağustos İngiltere İşsizlik
KAYNAK: ONS

İstihdam oranı, bir önceki çeyreğe göre 0,3 puan azalarak yüzde 75,5 oldu. Pandemi öncesine göre yüzde 1 puan düşük seviyede gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Haziran-Ağustos 2022 döneminde ekonomik hareketsizlik oranı, Mart-Mayıs 2022 dönemine kıyasla 0,6 puan artarak yüzde 21,7’ye yükseldi. Artış insanların hastalanmaları ya da öğrenci olmalarına bağlandı.

Çalışanlar arasında ortalama toplam ücretteki büyüme (primler dahil) yüzde 6 ve düzenli ücretteki büyüme (primler hariç) yüzde 5,4 oldu.

Bu, pandemi dönemi dışında görülen düzenli ücretlerdeki en güçlü büyüme olarak belirtildi. Ortalama düzenli ücret artışı özel sektör için yüzde 6,2 ve kamu sektörü için yüzde 2,2 olmuştur.

Pandemi döneminin zirvesi dışında, bu özel sektör için görülen en büyük büyüme ve özel sektör ile kamu sektörü arasındaki en büyük farkı temsil etti.

Yıl boyunca reel olarak (enflasyona göre düzeltilmiş) toplam ücret yüzde 2,4 ve düzenli ücret yüzde 2,9 düştü. Rakamlar, Nisan-Haziran 2022 arasındaki yüzde 3’lük reel düzenli maaştaki rekor düşüşten biraz daha küçük olsa da karşılaştırılabilir kayıtların 2001’de başlamasından bu yana büyümedeki en büyük düşüşlerden biri olarak kaldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.