Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Gündem Artan Enerji Fiyatları

Küresel enerji krizi, İngiltere’yi de etkiliyor. Tavan fiyat beklentileri arttı. Ekonomistlerin görüşleri hangi yönde? İşte detaylar,
İngiltere’de Gündem Artan Enerji Fiyatları
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngiltere’de bu kış enerji fiyatlarında beklenilen artışların etkisinin, koronavirüs dönemindeki ekonomik tehditler kadar büyük olacağı tahmin ediliyor.

Enerji faturalarındaki artışlar, İngilizlerin çoğu için yakıt, konaklama, seyahat ve perakende gibi sektörler üzerinden baskı oluşturacak. Bu baskının fiyatlar üzerinden doğrudan etkili olması bekleniyor.

Bir enerji danışmanlık şirketi olan Auxilione, enerji tedarikçileri için tavan fiyat tahminini revize etti. 1,971 sterlin olan tavan fiyatın, 1 Ekim’den itibaren 3,635 sterlin olması öngörülüyor. 2021’in Ekim ayında İngiltere’de bir hane, enerji için ortalama 1,400 sterlin ödemişti.

Enerji Fiyatlarındaki Artışın Nedeni Ne?

Küresel çapta meydana gelen gaz arzındaki düşüşler ve talepte meydana gelen artış, fiyatlandırmayı doğrudan etkiliyor.

Rus enerji şirketi olan Gazprom’un Temmuz ayı günlük ortalama gaz üretiminin rekor düşük seviyede olması, küresel boyutta hissedilen bir endişe olarak karşımıza çıkıyor. Bu gaz arzındaki azalmanın en büyük nedeni ise Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi olarak görülüyor. Avrupa’ya gaz arzındaki keskin azalma ve Rusya’nın enerji kozunu kullanma çabası, Avrupa için rekor seviyelerde doğalgaz ve elektrik fiyatlarının oluşumunu büyük bir hızla tetiklemeye devam ediyor.

GCM Yatırım Banner

Bilgilere göre İngiltere, gaz konusunda diğer Avrupa ülkelerine göre Rusya’ya daha az muhtaç. Ancak İngiltere’de ısıtma konusunda Avrupa’ya göre daha fazla enerjiye ihtiyaç duyuluyor. İngiltere’nin elektriğinin üçte birini doğal gaz ile üretmesi, gaza olan talebin yüksek miktarlarda olmasına neden oluyor.

2021’in Başından Bu Yana 31 İngiliz Enerji Şirketi Battı

Geçen yılın başından beri enerji fiyatlarındaki artış ve istikrarsızlık nedeniyle 31 İngiliz enerji şirketi battı.

Devam eden şirketler ise varlıklarını devam ettirebilmek ve ihtiyaç duyulan enerjiyi satın alabilmek için maliyetlerini İngiltere’deki hanelere yansıtmak zorunda kalıyor.

Paris merkezli analist olan Nicolas Bouthors, CNBC’ye verdiği demeçte, önümüzdeki kış boyunca İngiltere’deki bazı enerji şirketlerinin iflas etme ihtimalinin olduğunu söyledi. Buna rağmen şirketlerinin çoğunluğunun bu süreci bir şekilde atlatabileceğini aktardı.

Bouthors, söz konusu kriz süreçlerinden sonra zayıf tedarikçilerin piyasadan çekilmek zorunda kaldığını, ancak güçlülerin kalabildiğini ifade etti.

Hükümet, hane halklarının zorlu süreçten minimum şekilde etkilenmesini sağlamak için tüm hanelere bir kerelik 400 sterlinlik bir hibe, gelir testi yaptıranlar için 650 sterlin, emekliler için ise 300 sterlin ek ödeme yapmıştı. Fiyatlardaki artışın yüksek olmasından dolayı bu desteklerin mütevazi olduğu düşünülüyor ve hem hane halkları hem de kamu hizmetleri için borç riskini ortaya çıkarıyor.

Ekonomistler ve analistler, kış boyunca benzeri görülmemiş bir krizin önüne geçmek için büyük önlemlere ihtiyaç duyulduğunu savunuyor.

Investec petrol ve gaz araştırma başkanı Nathan Piper, CNBC’ye verdiği demeçte, ölçek olarak Kovid kadar tehlikeli olan bu sorunun nüfus üzerindeki ekonomik etkisini azaltmak için, hükümet müdahalesinin olması gerekiyor.

Yenilenebilir enerji grubu olan Centrica ve Octopus, hükümet bakanlarıyla fiyat üst sınırını dondurma ve fon paketi sağlama planı hakkında görüştüklerini bildirdi.

İngiltere’de Adaylar Vaatlerini Enerji Üzerinden Veriyor

Eski Maliye Bakanı Rishi Sunak, vaatlerini de bu doğrultuda veriyor. Sunak, enerji faturalarındaki satış vergisini keseceğini, düşük gelirli aileler için 5 milyar sterlinlik destek ayıracağını belirtti.

Liz Truss, İngiltere’deki yüksek gelirlilere 400 sterlinlik ödemenin yapılamayabileceğini ve vergi indirimlerine odaklanacaklarını söyledi.

İşçi Partisi de başka tasarruf kaynakları bularak mevcut fiyat sınırını donduracağını ifade etti.

Bouthors, söz konusu enerji sürecinde politikacıların liderliğine ve rehberliğine ihtiyaç olduğunu ve sonraki başbakanı beklediklerini dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.