Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’de Faiz Oranlarının Bu Yıl Zirveye Çıkması Bekleniyor

Yapılan yeni bir anket, İngiltere Merkez Bankası’nın bu yılın sonuna kadar faizleri zirveye çıkaracağı görüşünde. Ayrıntılar haberde...
İngiltere’de Faiz Oranlarının Bu Yıl Zirveye Çıkması Bekleniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Son ankete göre İngiltere Merkez Bankası (BoE), politika faiziniş 3 Ağustos’taki toplantısında çeyrek puan artırarak yüzde 5,25 ile borçlanmayı 2008 başından bu yana en yüksek seviyeye çıkaracak. Ankete göre bankanın bu yıl sonuna kadar iki kez daha faiz artırımı yapması bekleniyor.

Aralık 2021’den bu yana 13 oran artışına rağmen BoE, yüzde 2 hedefinin yaklaşık dört katına ulaşan yüksek enflasyonla boğuşuyor. Ekonomistler birkaç hafta öncesine göre daha şahin ve yüzde 5,75’e çeyrek puanlık nihai bir hareket tahmini konusunda neredeyse eşit bir şekilde bölünmüş durumdalar.

19-24 Temmuz anketine göre, ekonomistlerin yaklaşık yüzde 70’i, BoE’nin faiz oranını Ağustos’ta 25 baz puan artırarak, yüzde 5,25’e yükseltmesini beklerken, sadece 20’si yarım puanlık bir artış öngördü.

JP Morgan’dan Bruce Kasman, “BoE’nin yapacak daha çok işi var, ancak enflasyon sürprizi, Ağustos’ta 25 baz puanlık sıkılaşmaya geri döneceğine dair güveni artırıyor” açıklamasını yaptı. Temel mal fiyatlarındaki düşüşün sürebileceğini belirten Kasman, hizmet fiyatları enflasyonunun olağanüstü yüksekliğini koruduğun söyledi.

Ankete katılan 14 ekonomistten 11’i, BoE’nin yıl sonuna kadar faizleri en az 75 baz puan artırmasını beklerken, bunlardan ikisi 100 baz puan beklediğini belirtti. Yıl sonu tahminleri geniş bir aralıkta gerçekleşirken, tahminler yüzde 6 ile 5,25 arasında değişiyor.

İngiliz ekonomisinin 2024’te yüzde 0,7 büyümeden önce bu yıl yüzde 0,2 büyümesi bekleniyor. Bazı ekonomistler yıl sonuna kadar bir durgunluk görülebileceğini belirtti. Enflasyonun istikrarlı bir şekilde düşerek bu yıl ortalama yüzde 7,4, 2024’te yüzde 2,9 ve 2025’te yüzde 2,0 olacağı tahmin edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu