Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Enflasyon Yükselirken Reel Ücretler Düşüyor!

İngiltere'de tüketicilerin satın alma gücü düşerken, yaşam maliyeti krizi ülkeyi etkisi altına almaya devam ediyor. Detaylar haberde;
İngiltere’de Enflasyon Yükselirken Reel Ücretler Düşüyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından paylaşılan verilere göre, enflasyonu hesaba kattıktan sonra çalışanın alım gücünü yansıtan İngiltere reel ücretleri son çeyrekte yıllık yüzde 3’lük düşüş gösterdi.

ONS’ye göre, ikramiyeler hariç ortalama ücret Nisan-Haziran döneminde yüzde 4.7 artarken, yaşam maliyeti daha da hızlı artıyor ve ücret artışını geride bırakıyor.

ONS ekonomik istatistik direktörü Darren Morgan konuyla ilgili açıklamasında “Maaşın gerçek değeri düşmeye devam ediyor. İkramiyeler hariç tutulduğunda, 2001’de benzer rekorlar başladığından beri her zamankinden daha hızlı düşüyor” ifadelerini kullandı.

Yaşam Maliyeti Krizi Etkisini İyice Hissettiriyor

Yüksek enerji ve gıda faturaları son dönemde ülkedeki haneler üzerinde ciddi baskı oluşturuyor. Tüketicilerin satın alma gücünün düşmesinin bir sonucu olarak yaşam maliyeti krizi ülkeyi etkisi altına almayı sürdürüyor.

İngiltere’de enflasyon Haziran ayında yüzde 9.4 ile 40 yılın en yüksek seviyesine yükseldi ve Ekim ayına kadar yüzde 13’ün üzerine çıkması bekleniyor. İngiltere Merkez Bankası, yükselen fiyatlara bu ayın başlarında faiz oranlarını 50 baz puan artırıp yüzde 1.75’e yükselterek yanıt verdi.

GCM Yatırım Banner

Glassdoor kariyer sitesinde İngiltere ekonomisti Lauren Thomas, enflasyon ve artan fiyatların şu anda çalışanların temel endişeleri olduğunu söyledi.

Thomas “2022 yılında değişmeyen tek şey değişim ve hızla yükselen fiyatlar. Yüksek ücret artışı ve sıkı bir işgücü piyasası ile bile, enflasyon en büyük kazanan olarak ortaya çıkarken çalışanlar sıkıntıyı hissediyorlar. Enflasyon sayesinde reel ücretlerin yüzde 3’lük rekor düşüşüyle birlikte, yaşam maliyeti birçok iş arayan için bir öncelik” şeklinde konuştu.

ONS’nin verileri aynı zamanda işsizliğin yüzde 3.8’de sabit kaldığını ve aynı zaman diliminde iş açıklarının düştüğünü gösterdi.

ING’de gelişmiş bir piyasa ekonomisti olan James Smith, İngiltere Merkez Bankası’nın resmi tahminlerinin önümüzdeki birkaç yıl içinde işsizlik oranında önemli bir artışa işaret ettiğini belirtti.

Smith: Faiz Artırımları Devam Edecek

Smith, ileriye bakıldığında İngiltere Merkez Bankası’nın daha da keskin faiz artırımları yapmasının olası olduğunu şu sözlerle ifade etti:

“Şu an için sıkılaştırma döngüsünün sonuna yaklaşmış olsak bile, bu son verilerle İngiltere Merkez Bankası’nın Eylül ayı içinde yeniden 50 baz puanlık faiz artırımını durduracak pek bir şey olmadığını düşünüyoruz.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.