Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Enerji Faturaları İşletmeleri Zor Duruma Sokuyor

İngiltere'de enerji faturalarının maliyetleri arttıkça özellikle küçük işletmeler ve vatandaşlar zorluk çekmeye başladı. Detaylar haberde;
İngiltere’de Enerji Faturaları İşletmeleri Zor Duruma Sokuyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yükselen enerji faturaları, artan maliyetler ve hızla azalan tüketici satın alma gücü ile karşı karşıya kalan İngiltere’de küçük işletmeler, geçimlerini sağlamak için yoğun bir mücadele veriyor.

Çarşamba günü paylaşılan yeni veriler, İngiltere enflasyonunun Temmuz ayında yüzde 10,1 ile 40 yılın en yüksek seviyesine çıktığını gösterdi. Gıda ve enerji maliyetlerinin artmaya devam etmesinin sonucu olarak ülkedeki yaşam maliyeti krizi iyice şiddetlendi.

İngiltere Merkez Bankası, tüketici fiyat enflasyonunun Ekim ayında yüzde 13.3 ile zirve yapmasını bekliyor. Ülkenin ortalama enerji faturalarının dördüncü çeyrekte keskin bir şekilde artması ve 2023’ün başlarında yıllık 4.266 sterlini (5.170 dolar) aşması diğer beklentiler arasında yer alıyor.

Ülkede reel ücretler, ücret artışlarının artan yaşam maliyetine ayak uyduramaması nedeniyle 2022’nin ikinci çeyreğinde yıllık yüzde 3 düşerek rekor düzeyde keskin bir düşüşe imza attı.

Thomas: Küçük İşletmeler Zorlanıyor

Sigorta şirketi Simply Business’ın Birleşik Krallık CEO’su Alan Thomas ülkedeki güncel durumu değerlendirirken şu ifadeleri kullandı:

GCM Yatırım Banner

“Enerji fiyat tavanları doğrudan işletmeler için geçerli olmasa da, çoğu operasyonel alanda maliyetlerin arttığı bir zamanda milyonlarca küçük işletme sahibi hala artan enerji faturalarıyla karşı karşıya. Eş zamanlı olarak, İngilizler zorunlu olmayan harcamaları azalttıkça, tüketici satın alma gücü düşüyor ve küçük ve orta ölçekli işletme sahiplerinin defterlerine zarar veriyor.”

Bu değerlendirme, akvaryumlar, göletler ve deniz hayvanları sağlayan Lincolnshire merkezli Lincs Aquatics’in e-ticaret müdürü Christopher Gammon tarafından da destek buldu.

Gammon, şirketin enerji maliyetlerinin Ukrayna’daki savaşın başlamasından bu yana yüzde 90 arttığını söylerken ürünlerin fiyatlarında mecburi artırıma gittiklerini belirtti.

Gammon, “Müşteriler, bakım maliyetleri nedeniyle balık ve sürüngenleri beslemekten giderek daha fazla çekiliyor. Çarşamba günü mağazanın bir müşterisi, artık bakımını karşılayamayacakları bir yılan getirdi” şeklinde konuştu.

Deniz akvaryumları için su ısıtmak ve pompa ekipmanı satın almanın her zamankinden daha pahalı hale gelmesi, bunun yanında mağaza içi bakım maliyetlerinin artması nedeniyle işletme online mağazasını genişletmek için çalışmalarını hızlandırmış durumda.

Temmuz ayı başlarında, İngiliz Ticaret Odası tarafından yapılan üç aylık bir anket, ülkedeki işletmelerin yüzde 82’sinin enflasyonu işleri için artan bir endişe olarak gördüğünü ve satışlardaki büyümenin, yatırım niyetlerinin ve uzun vadeli ciro güveninin yavaşladığını ortaya koydu.

Bharier: Benzeri Görülmemiş Bir Maliyet Baskısı Var

BCC Araştırma Başkanı David Bharier konuya dair yaptığı değerlendirmede “İşletmeler, hammadde, yakıt, kamu hizmetleri, vergiler ve işçilikten gelen ana etkenlerle birlikte benzeri görülmemiş bir maliyet baskısıyla karşı karşıya. Ukrayna’daki çatışmalar ve Çin’deki kilitlenmelerle şiddetlenen devam eden tedarik zinciri krizi, bunu daha da karmaşık hale getirdi” ifadelerini kullandı.

BCC Genel Müdürü Shevaun Haviland ise Mart anketinden bu yana neredeyse her göstergenin kötüleştiğini ve ekonomik gösterge tablosundaki kırmızı ışıkların yanıp sönmeye başladığını ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.