Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Yıllık Enflasyon Ekim’de %4,2’ye Beklenti Üstü Arttı

Enflasyona ilişkin endişeler artarken Ekim ayına ilişkin TÜFE verilerini yayımlayanlar arasına İngiltere katıldı.
İngiltere’de Yıllık Enflasyon Ekim’de %4,2’ye Beklenti Üstü Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) Ekim ayına ait beklenen enflasyon verilerini açıkladı. Rapora göre tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Ekim’de yıllık bazda yüzde 4,2’ye yükseldi. Bu, yıllık TÜFE’nin yüzde 4,8 olduğu Kasım 2011’den bu yana en yüksek 12 aylık enflasyon oranı oldu.

Beklenti yüzde 3,9’a yükseliş yönündeydi. Eylül’de Ağustos’taki 9 yılın yükseği olan yüzde 3,2’den yüzde 3,1’e gerilemişti.

İngiltere’de enflasyon, aylık bazda da beklentileri aşarak Eylül’deki yüzde 0,3’ten yüzde 1,1’e yükseldi.
İngiltere Yıllık Enflasyon Ekim 2021
KAYNAK: ONS

Çekirdek tüketici fiyat endeksi göstergeleri de Ekim’de beklentilerin üzerinde arttı. Çekirdek tüketici fiyat endeksi aylık bazda yüzde 0,4 beklentisini aşarak yüzde 0,7’ye yükseldi. Eylül’de yüzde 0,4 olmuştu.

Yıllık bazda çekirdek TÜFE yüzde 3,4’e ulaştı. Beklenti yüzde 3,1’ken Eylül’de yüzde 2,9 artmıştı.

Yıllık TÜFE’ye ana yukarı yönlü baskı, konut ve kamu hizmetleri maliyetlerinden geldi. Bu da başta elektrik (yüzde 18,8), gaz (yüzde 28,1) ve sıvı yakıtları (yüzde 69,1) oldu.

GCM Yatırım Banner

Beklentileri aşan ve İngiltere Merkez Bankası içi şahin beklentileri artıran veriler, GBP/USD paritesini destekledi. Sterlinin ABD doları karşısındaki değerini yansıtan parite 1,3473’e kadar yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.