Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere ve Hollanda’dan Google’a 25 Milyar Euroluk Dava!

İngiltere ve Hollanda'nın Google'ı haksız rekabet suçlamasından dava edeceği bildirilirken, şirket eleştirileri reddetti. İşte detaylar;
İngiltere ve Hollanda’dan Google’a 25 Milyar Euroluk Dava!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD merkezli teknoloji şirketi Google’a dijital reklamcılıktaki rekabete aykırı davranışları nedeniyle İngiltere ve Hollanda’da 25 milyar euroluk tazminat talebiyle karşı karşıya olduğu duyuruldu.

İngiltere ve Hollanda’daki çeşitli hukuk bürolarının Google firmasına karşı birlikte tazminat davaları açacağı bildirilirken, şirketin reklam teknolojisinin yayıncılardan gelen şikayetlerin ardından incelemeye alındığı aktarıldı.

Fransız rekabet gözlemcisinin ise geçen yıl şirkete 220 milyon euroluk para cezası verildiği hatırlatıldı. Avrupa Komisyonu ve İngiltere’nin de Google’ın reklam teknolojisinin rakiplere ve reklamcılara karşı haksız bir avantaj sağlayıp sağlamadığını araştırdığı kaydedildi.

Google Haksız Rekabet Suçlamalarını Eleştirdi!

Brüksel merkezli Geradin hukuk bürosunun kurucusu Damien Geradin’in resmi Twitter hesabından Google ile ilgili yaptığı bir paylaşımda durumu şöyle açıkladı:

“Haberler! Birleşik Krallık ve Hollanda’daki ortak hukuk firmalarıyla birlikte, reklam teknolojisi sektöründeki rekabete aykırı davranışı nedeniyle Google’dan 25 milyar euroya varan zararı telafi etmeye çalışıyoruz. Yayıncıların neden oldukları zarar için adil bir tazminat almalarının zamanı geldi.”

GCM Yatırım Banner

Google ise haksız rekabet suçlamalarına karşı, Avrupa’daki yayıncılarla yapıcı bir şekilde çalıştığını söyleyerek söz konusu davaları eleştirdi.

Reuters’ın haberine göre şirket tarafından bir sözcünün, “Bu dava spekülatif ve fırsatçı. Şikayeti aldığımızda şiddetle mücadele edeceğiz.” yorumunda bulunduğu söylendi.

Birleşik Krallık Rekabet Temyiz Mahkemesi’nde İngiliz iddiasına göre geleneksel yayıncılar dahil olmak üzere tanıtım reklamları taşıyan tüm web sitesi sahiplerine tazminat ödenmesinin isteneceği ifade edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın