Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Savaşın 1. Yılında Rus Yaptırımlarını Genişletti

Savaşın birinci yılına ilişkin gelişmeler izlenirken İngiltere’den de hamle geldi. Kara liste ve yaptırımlar genişletildi.
İngiltere Savaşın 1. Yılında Rus Yaptırımlarını Genişletti
HABER GİRİŞ

Rusya-Ukrayna savaşının birinci yıl dönümünde ülkelerden arka arkaya açıklamalar geliyor. Ukrayna lideri, bu sabah Twitter’dan yaptığı paylaşımda 2023’ün zafer yılı olacağını söylerken Çin, krizin çözümüne ilişkin 12 maddelik belge yayımladı.

Rusya’nın yanında durmasıyla Batılı ülkelerce eleştirilen Çin, tüm tarafları barış ve müzakereye çağırdı. İngiltere’den de açıklama geldi. Birleşik Krallık hükümeti, 24 Şubat 2022’den tam bir yıl sonra Rusya’ya yönelik kara listeyi genişletme kararını duyurdu.

İngiltere’nin Rusya’ya yönelik yaptırımlarını genişleterek Rosatom ile bağlantılı olanlar dahil 92 gerçek ve tüzel kişiyi kara listesine ekledi.

Hükümetten yapılan açıklamaya göre İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, bugün Rusya’nın şimdiye dek savaş alanında kullandığı tespit edilen her ürüne yönelik ihracat yasakları dahil uluslararası düzeyde koordineli yaptırımlar ve ticaret önlemleri içeren yeni bir paket duyurdu.

“Ukrayna’nın kazanmasına yardımcı olmak için daha fazlasını yapmalıyız” diyen Cleverly, şu ifadeleri kullandı:

GCM Yatırım Banner

“Rusya’nın devlete ait nükleer enerji şirketi Rosatom’un üst düzey yöneticilerinin yanı sıra Rusya’nın en büyük 2 savunma şirketinin, 4 bankasının ve diğer Rus elitlerinin yöneticileri de bugün yaptırımlara tabi tutuldu.”

Aynı zamanda İngiltere, Rusya’nın savaş alanında kullandığı tespit edilen ürünlerin ihracatını yasaklamanın yanında üçüncü ülkelerde işlenmiş demir çelik ürünleri dahil 140 malın ithalatını yasaklayacak.

İngiltere’nin Uluslararası Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kemi Badenoch, konuyla ilgili olarak ticari yaptırımların işe yaradığını belirtti.

İngiltere’nin Rusya’dan yaptığı mal ithalatının, işgal öncesinden bu yana yüzde 99, Rusya’ya yapılan mal ihracatının yaklaşık yüzde 80 düştüğünü aktardı. “Ukrayna’yı sonuna kadar destekleyeceğiz” diyerek yardımın süreceğini yineledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın