Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Rusya’ya Tüm Hizmet Sektöründe İhracat Yasağı Getirdi

İngiltere Dışişleri Bakanı Truss; yönetim danışmanlığı, muhasebe ve halkla ilişkiler de dahil Rusya'ya tüm hizmet ihracatının yasaklandığını duyurdu.
İngiltere Rusya’ya Tüm Hizmet Sektöründe İhracat Yasağı Getirdi
HABER GİRİŞ

Rusya – Ukrayna savaşı 70 gündür devam ederken, Batılı ülkeler ile Rusya arasındaki yaptırım misillemesi de tüm hızıyla sürüyor. İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss da ülkesinin Rusya için aldığı yeni kararı duyurdu.

Bakanlığın sitesinde yer alan yazılı açıklamaya göre İngiltere, Rusya’ya tüm hizmet sektöründe ihracat yasağı getirdi. Açıklamada, hizmet ihracatı yasaklanarak Rusya ekonomisi için kritik öneme sahip Birleşik Krallık sektörleriyle iş yapmalarının engellendiği bildirildi.

Alınan yeni yaptırım kararının, Rusya’daki işletmelerin, bu sektörlerdeki Rus ithalatının yüzde 10’unu oluşturan İngiltere’nin birinci sınıf muhasebe, yönetim danışmanlığı ve halkla ilişkiler hizmetlerinden artık yararlanamayacağı anlamına geldiği söylendi.

Rusya’nın mamul malların üretimi ve ihracatı için Batılı hizmet şirketlerine büyük ölçüde bağımlı olduğuna dikkat çekilirken, bugün alınan önlemlerin Putin’in Ukrayna’daki savaşında finansal kaynak olarak baskıyı artıracağı aktarıldı.

Dışişleri Bakanı Truss, Putin rejimiyle iş yapmanın Ukrayna’da tarifsiz acılara neden olan bir savaş makinesinin finanse edilmesine yardımcı olduğunu söyleyerek, “Rusya’nın İngiliz hizmetlerine erişiminin kesilmesi Kremlin üzerinde daha fazla baskı oluşturacak ve nihayetinde Putin’in Ukrayna’da başarısız olmasını sağlamaya yardımcı olacaktır.” şeklinde açıklama yaptı.

GCM Yatırım Banner

Profesyonel hizmet ihracatlarının birçok ülke için olağanüstü değerli olduğunu belirten Birleşik Krallık İş, Enerji, Temiz Büyüme Bakanı Kwasi Kwarteng ise “Rusya’nın birinci sınıf yönetim danışmanlarımıza, muhasebecilerimize ve halkla ilişkiler firmalarımıza erişimini kısıtlayarak, rotayı değiştirmesi için Kremlin üzerindeki ekonomik baskıyı artırıyoruz.” ifadesini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın