Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere: Rusya’ya İthalat Yasağı 1 Milyar Sterlini Aştı

İngiltere, Rus mallarına uyguladığı yaptırımlar ile ülke ekonomisine zarar vermeye devam ederken, konulan ithalat yasağının boyutu açıklandı.
İngiltere: Rusya’ya İthalat Yasağı 1 Milyar Sterlini Aştı
Yorum

Ukrayna’ya saldırısı nedeniyle sadece iki ayda 10 bine yakın yaptırımla karşılaşan Rusya, Batı’nın yoğun tepkisine direnmeye devam ediyor. Yetkililer açıklamalarında, yaptırımlarla Rus ekonomisinin hedef alındığını ve Devlet Başkanı Putin’in savaş kaynağının kesilmesinin istendiğini belirtiyor.

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, uyguladıkları yaptırımların Rusya’nın ticaret verilerine etkisini açıkladı. Rus mallarına konulan ithalat yasağının toplam boyutunun 1 milyar sterlinin üzerine çıktığını söyledi.

İngiltere geçtiğimiz günlerde Rusya’nın oligark aile üyelerini, yakın ortaklarını ve çalışanlarını hedef alan 178 kişiye yeni yaptırımı açıklamıştı. Ülkenin üst düzey isimlerine uygulanan yaptırımların yanında çelik ve demir ürünleri ithalatının ve lüks malların ihracatının yasaklanmasına da karar verilmişti.

Söz konusu isimler arasında Rus Demiryolları’nın CEO’su ve Başkanı Oleg Belozyorov ile Rusya’nın Ukrayna’daki eylemlerini alenen destekleyen ve sınır dışı edilen Ukraynalı milletvekili Ilya Kiva da yer alıyor.

İngiltere, askeri liderlerin yanı sıra havyar ve elmas gibi mallar için de yaptırım uyguladı. Gümüş, elmas ve havyar dahil olmak üzere Rus ve Beyaz Rusya mallarına yönelik vergi tarifelerini yüzde 35 oranında artıracağı bildirildi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, “Rusya’nın Ukrayna halkına yönelik saldırısının ahlaksızlığı herkes tarafından görülüyor.” diyerek Mariupol ve ötesindeki hastaneleri, okulları ve ulaşım merkezlerini kasten hedef aldıklarını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu