Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Perakende Satışları, Pandemi Öncesi Seviyelerin Üzerine Çıktı

İngiltere'de tüketici harcamalarını gösteren perakende satışlar verisi, koronavirüs salgını öncesi dönemin üzerine çıktı.
İngiltere Perakende Satışları, Pandemi Öncesi Seviyelerin Üzerine Çıktı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa’da koronavirüs vakalarında yeni bir artış gözlenirken, İngiltere’de çeşitli bölgeler için önlemler açıklanması bekleniyordu. Bir araya gelen insan sayısı yeniden 6 ile sınırlandırılırken, kuzey bölgesinde yeni kısıtlamalar uygulanacağı duyurulmuştu. Bu olumsuzluklara karşın ekonomik verilerdeki düzelme dikkat çekiyor.

Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından açıklanan verilere göre; ülkede perakende satış hacmi, Ağustos ayında %0,8 oranında artış gösterdi.
İngiltere Perakende Satışlar Yükseliş
Kaynak: ONS

Güçlü online talep, sektörün çoğunun ekonominin geri kalanından daha hızlı bir toparlanma yaşamasına yardımcı oldu. İngiliz tüketiciler geçen ay harcamalarını bu şekilde artırmaya devam etti. Böylece satışlar, COVID-19 öncesi seviyelerin üzerine çıktı.

Reuters anketine katılan ekonomistler, ortalama %0,7 oranında bir artış tahmin etmişti. Perakende satış hacmi, bir önceki yıla göre %3 oranındaki yıllık büyüme tahminlerinin hemen altında %2,8 artış gösterdi. İngiliz perakende satışları, Temmuz ayında koronavirüs pandemisi öncesi seviyeleri geçmişti. Şimdi ise kriz öncesine göre %4 daha yüksek seviyede.

Perakende satışlar, bir önceki üç ay ile karşılaştırıldığında Ağustos ayına kadarki üç ayda değer ve hacimli satışlarda sırasıyla %16,4 ve %16,7 ile daha güçlü bir büyüme görüldü.
Perakende Satışlar Güçlü Toparlanma
Kaynak: ONS

Mart ve Nisan aylarında yaşanan kısıtlamalar nedeniyle keskin düşüşler görülmüştü. Haziran ve Temmuz aylarındaki büyük artışlar ile güçlü büyümenin geri geldiği yorumlandı. Düşüş gösteren tek ölçü ise Ağustos ayına kadarki üç aydaki değer satışları oldu. Veri, bir önceki aynı üç ayla karşılaştırıldığında %-0,6 olarak gerçekleşti.

Geleneksel perakendecilikteki kriz, ticari ev sahipleri için zincirleme bir etki yarattı. Birçok mağazanın kapanması ve giyim zinciri New Look gibi kiracılar, kiraları ciroya bağlamak için yeniden anlaşma yapmak istiyorlar. Ülkede giyim satışları aylık %13,5 artarken, yıllık %15,5 düştü.

GCM Yatırım Banner

İngilizlerin evde daha fazla yemek yemesine bağlı olarak önceki aylardaki güçlü büyümenin ardından bakkal satışları Ağustos ayında sadece %0,4 artış gösterdi. Ağustos ayında daha önceki sektör verilerinin bakkal talebini düşürdüğünü öne sürdüğü “Eat Out to Help Out” adlı restoranlarda yemek yemek için geçici bir hükümet promosyonu görüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın