Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Moskova Borsası’nı Tanımayacağını Duyurdu!

Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusya’ya yaptırım uygulama konusunda önde gelen İngiltere, bu kez Moskova Borsası’nı hedef aldı. Detaylar haberde;
İngiltere Moskova Borsası’nı Tanımayacağını Duyurdu!
HABER GİRİŞ

İngiltere bugün Moskova Menkul Kıymetler Borsası’nın (MOEX) tanınan borsa statüsünü iptal ederek yeni yatırımcılar için bazı vergi indirimlerini kaldırdı.

İngiltere geçen ay bu karara ilişkin önerisinde, bunun Rusya Merkez Bankası’nın yabancı yatırımcılara getirdiği kısıtlamalara yanıt olarak geleceğini söylemişti. Burada İngiltere, komisyoncuların Rus vatandaşı olmayanların talimatıyla varlık satmalarını engelleyen 28 Şubat yasağına atıfta bulunmuştu.

Bugün alınan habere göre İngiltere Hazinesi’nden Lucy Frazer, kararı şöyle duyurdu:

“Moskova Borsası yabancı yatırımcılar üzerindeki kısıtlamalarını geri çekmediği için İngiltere’nin borsanın tanınan statüsünü kaldırmaktan başka seçeneği kalmadı.”

Bunun Rus varlıklarına daha fazla para aktarılmasını durduracağını ve Rusya’da yeni yatırım için bir durum olmadığına dair net bir mesaj göndereceğini ekledi. Öte yandan Ukrayna’ya insani yardım da genişletildi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss bugün yaptığı açıklamada, İngiltere’den bir destek paketinin Ukrayna’daki çatışmadan etkilenen en savunmasız insanlara ulaşılmasına yardımcı olacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Buna göre Ukrayna ve bölgede çalışan Birleşmiş Milletler (BM) ve insani yardım kuruluşları için 45 milyon sterlinlik İngiltere fonu onaylandı.

Desteğin hem Ukrayna’daki hem de çatışmadan kaçan kadınlar ve çocuklar dahil en savunmasız kişileri koruyacağı belirtildi. Aynı zamanda İngiltere’de daha fazla tıbbi ekipman, yiyecek ve diğer acil hayat kurtarıcı yardımların önümüzdeki haftalarda teslim edileceği söylendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.