Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Merkez Bankası’na göre FTX Endişeleri Haklı

İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe, FTX krizi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Ayrıntılar haberde;
İngiltere Merkez Bankası’na göre FTX Endişeleri Haklı
Yorum

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe, bugün yaptığı açıklamalarla dikkat çekti. Son dönemde kripto para piyasasında büyük bir çöküşü tetikleyen FTX krizi hakkında değerlendirmede bulunan Cunliffe, iflasın BOE’nin kararını nasıl etkileyeceğini anlattı.

Daha önce kripto devi FTX’in çöküşü ile merkez bankasının dijital para birimi çalışmaları arasında bir bağlantı olmadığını düşünse de bugün endişeleri anladığını söyledi.

Son günlerde hem FTX’in çöküşünün dijital olarak yerel bir sterlin çıkarmaları gerektiğini gösterdiğine hem de tam tersini gösterdiğine dair yorum aldığını dile getirdi. Bu ay ABD’de iflas başvurusunda bulunan Sam Bankman-Fried’in multi milyar dolarlık kripto şirketi FTX hakkında endişeleri haklı bulduğunu ekledi.

Tüketicileri, yatırımcıları, finansal istikrarı korumak ve yeniliği mümkün kılmak için kripto paranın İngiltere’deki ilgili politika çerçevelerine getirilmesi gerektiğini söyledi.

Daha önce mevcut finansal düzenlemelerin kripto paraları kapsayacak şekilde genişletilmesi çağrısında bulunan BOE Başkan Yardımcısı, merkez bankasının gelecek yıl stablecoin’ler hakkında bir istişare başlatacağını aktardı.

Bunların finansal sistemin diğer bölümlerinde beklenen standartları karşılamak için gerekli kurumsal yapı, yönetişim, hesap verebilirlik ve şeffaflık gerekliliklerine bakacağının altını çizdi. “FTX örneği, bu yönlerin ne kadar önemli olduğunun altını çiziyor” dedi.

İngiltere Merkez Bankası’nın dijital sterlin çıkarma yönünde planından da bahsetti. Cunliffe, BoE’nin dijital yerli sterlin çalışmasının ödemelerdeki eğilimlerden kaynaklandığını belirterek nakit paranın azalan rolü ve günlük hayatın artan dijitalleşmesini örnek gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%