Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Merkez Bankası Yabancı Bankalara Kısıtlamalar Getirebilir

İngiltere Merkez Bankası’nın yabancı bankaların şubelerini yan kuruluşlar ile değiştirmek istediği öne sürüldü. Ayrıntılar geliyor...
İngiltere Merkez Bankası Yabancı Bankalara Kısıtlamalar Getirebilir
Yorum

İngiltere Merkez Bankası (BoE), daha fazla uluslararası bankayı Birleşik Krallık’ta yan kuruluşlar kurmaya zorlamak istiyor. Bankaya yabancı kaynaklardan edinilen bilgiye göre, ülkede kurumsal işi olan yabancı bankaların kendi sermayeleri ve likiditeleri ile yan kuruluşlar kurmalarını gerektiren eşikleri azaltabilir.

Kaynaklar, BoE’nin bunu Silikon Vadisi Bankası’nın bu yılki dramatik çöküşünün gözden geçirilmesinin bir parçası olarak değerlendirdiğini söyledi. Silicon Valley Bank’ın, Londra’da kurduğu gibi yan kuruluşlar, yerel düzenleyicilerin, iflas eden bankaların kontrolünü ele geçirmelerini sağlıyor.

Birleşik Krallık’ta iş yapan 200’e yakın yabancı bankayı temsil eden Yabancı Bankalar Birliği’nin başkanı Giles French, “Şube yapılarını kullanma yeteneği, Londra’yı başarılı ve bağlantılı bir uluslararası finans merkezi yapan şeyin önemli bir parçasıdır” diye konuştu.

BOE’nin yetkilendirmeler ve uluslararası bankalardan sorumlu icra direktörü Nathanael Benjamin, hafta başında yaptığı açıklamada, merkez bankasının, bir yabancı banka şubesinin yan kuruluş olma eşiğini değerlendireceğini söylemişti.

BoE raporlarına göre bu şubeler Haziran ayı itibarıyla ABN Amro, Kore Kalkınma Bankası ve CaixaBank’ı kapsıyor. Merkez bankasının rehberliği, bir bankanın 5.000’den fazla bireysel ve küçük şirket müşterisi olması durumunda, bir yan kuruluş kurması gerekebileceğini belirtiyor.

Kaynaklar, SVB’nin übaşarısızlığının BoE’yi bu eşikleri yeniden değerlendirmeye sevk ettiğini söylediler. SVB’nin Londra merkezli operasyonu, Mart ayında ana şirketinin iflas etmesinden altı ay önce bir yan kuruluş haline geldi. Bu gelişme BoE’nin zorlukla karşılaştığında Birleşik Krallık operasyonunun kontrolünü ele geçirmesini sağladı.

Hükümet, batmakta olan bankaların İngiliz kurumsal müşterilerine yardım etmek için gerektiğinde müdahale etme seçeneğine sahip olmaya istekli olsa da, borç verenlerin üzerine daha fazla yük bindirme konusunda çekinceler taşıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu