Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Merkez Bankası Dijital Sterlin için Akademisyen Alımı Yapıyor

İngiltere Merkez Bankası, yeni kurulan dijital pound danışma grubu için akademisyen arayışında. Ayrıntılar geliyor...
İngiltere Merkez Bankası Dijital Sterlin için Akademisyen Alımı Yapıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Blockchain teknolojisinin yaygınlaşması ile beraber ülkelerin merkez bankaları da bu yapı üzerinde kendi dijital para birimlerine yönelik çalışmalar yürütüyor. İngiltere Merkez Bankası (BoE), yeni oluşturduğu merkez bankası dijital para birimi Akademik Danışma Grubu için akademisyen alımı gerçekleştiriyor.

BoE’den yapılan açıklamada, “Para politikası, finans, rekabet ekonomisi, endüstriyel organizasyon, davranış bilimi, hukuk, inovasyon teorisi, pazarlama ve iş dahil olmak üzere dijital sterlin üzerindeki çalışmalarımızla ilgili uzmanları bir araya getireceğiz.” ifadeleri yer aldı.

Merkez bankası akademisyenlerden bir CBDC tasarlamanın, uygulamanın ve çalıştırmanın pratik zorluklarını anlamalarına yardım etmelerini talep ediyor.

CBDC Akademik Danışma Grubunun herhangi bir karar verme sorumluluğu olmayacak. Grup bilgi ve araştırma alışverişi için bir platform olarak hizmet edecek. BoE, “Bu grup aracılığıyla, perakende CBDC ile ilgili bir dizi konuda uzman akademik girdi oluşturmaya ve disiplinler arası tartışmaları teşvik etmeye çalışıyoruz.” açıklamasını yaptı.

Birleşik Krallık, Şubat ayında bir CBDC danışmanlığı başlattı. Ülkede bir CBDC’yi uygulamaya koyma konusunda henüz bir karar alınmamış olsa da, gelecekte bir dijital sterline ihtiyaç duyulacağı sonucuna varıldı. Projedeki çalışmalar artık tasarım aşamasına geçti. BoE, gelecek 2-3 yıl içinde, dijital sterlin için teknoloji ve politika gereksinimlerine odaklanacak.

GCM Yatırım Banner

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, Şubat ayında istişare başlatıldığında , “Nakit burada kalacak olsa da, İngiltere Merkez Bankası tarafından çıkarılan ve desteklenen bir dijital sterlin, güvenilir, erişilebilir ve kullanımı kolay yeni bir ödeme yöntemi olabilir” açıklamasında bulunmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın