Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Merkez Bankası Başkanı: Faizi Enflasyon Belirleyecek

İngiltere Merkez Bankası Başkanı, enflasyon ve faiz artırımlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Daha fazla artırımın masada olduğunu belirtti.
İngiltere Merkez Bankası Başkanı: Faizi Enflasyon Belirleyecek
HABER GİRİŞ

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Andrew Bailey, Londra’da düzenlenen bir konferansta dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Bailey, yaşam maliyeti krizi ve faiz oranlarının gelecekteki patikası hakkındaki değerlendirmeleriyle endişeleri artırdı.

BOE enflasyonu yüzde 2 hedefine çekmek amacıyla Şubat toplantısında faizi yüzde 4’e yükseltirken Bailey, daha fazla artırımın kaçınılmaz olduğunu söyledi. Şubat ortasında açıklanan veriler, İngiltere’de yıllık enflasyonun 2023’ün ilk ayında çift hanede kalarak yüzde 10,1’de gerçekleştiğini göstermişti.

Yaşam maliyeti krizinin derinleştiği ülkedeki gidişat hakkında Bailey, şöyle konuştu:

“Şimdi faiz oranlarıyla çok az şey yaparsak, daha sonra daha fazlasını yapmak zorunda kalacağız. 1970’lerin deneyimi bize bu önemli dersi verdi.”

Bununla birlikte BOE’nin halihazırdaki sıkılaştırmasının ekonomi boyunca nasıl ilerlediğini dikkatlice izlemeleri gerektiğinin de altını çizdi. Bailey, faiz oranlarıyla ilgili nihai kararın en son enflasyon rakamlarına bağlı olacağı konusunda uyararak şu ifadeleri kullandı:

GCM Yatırım Banner

“Bu aşamada, bankanın faiz artırmayı bitirdiğini veya kaçınılmaz olarak daha fazlasının yapılması gerektiğini önermediğime dikkat çekiyorum. Bankanın kilit oranında biraz daha artış uygun olabilir, ancak hiçbir şeye karar verilmiş değil. Gelen veriler, ekonominin genel resmine ve enflasyon görünümüne katkıda bulunacak ve bu, politika kararlarımızı şekillendirecek.”

Sonuçta enflasyon, Ekim ayında yüzde 11,1 ile rekor seviyeye ulaştıktan sonra art arda üç ay boyunca gerilese de BOE’nin yüzde 2 hedefinin beş katının üzerinde kaldı.

Bailey, tüketici fiyat enflasyonunun hala çok yüksek kaldığını ve oranı yüzde 2 hedefine geri getirmenin BOE’nin işi olduğunu vurguladı. Dolayısıyla faizi son 15 ayda yaklaşık yüzde 4 artırdıklarını ve önümüzdeki aylarda uygun hedefimize doğru ilerleyişi çok dikkatli bir şekilde izlemeleri gerektiğini ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.