Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Lider Adayı Liz Truss’tan Enerji Krizine Çözüm Önerisi

İngiltere'nin bir sonraki lideri olmak için aday olan Liz Truss, fiyatları düşürmek için enerji firmalarıyla çalışmanın önemine değindi. Detaylar haberde;
İngiltere Lider Adayı Liz Truss’tan Enerji Krizine Çözüm Önerisi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngiltere’de Boris Johnson’ın yerini almaya aday olan isimlerden Liz Truss’ın gündeminde bu kez enerji alanında yaşanan sıkıntılar ve bunlara çözüm önerileri vardı.

Truss, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, başbakan olması halinde fiyatları düşürmek için enerji şirketleriyle birlikte çalışacağını söyledi.

Adayların özellikle yükselen enerji faturalarıyla mücadele eden hanelere daha fazla destek sağlamak için artan bir baskıyla karşı karşıya kaldığı biliniyor.

Truss, Doğrudan Yardım Yerine Vergi İndirimlerinden Yana

Truss, şimdiye kadar geçim sıkıntısı çeken hanelere yardım etmek için doğrudan bağışlar yerine vergi indirimlerini tercih ettiğini ifade etti.

Şu anda dışişleri bakanı olan Truss “Fiyatları aşağı çekmek için enerji şirketleriyle birlikte çalışmamız da önemli… Ben tedarikle ilgileneceğim. Fiyatların düşmesine yardım edeceğim” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Enerji Faturalarında Devasa Yükselişler Kapıda

Hayır kurumları ve çeşitli sivil toplum kuruluşları, hükümetin gerekli tedbirleri almaması halinde milyonlarca insanın yoksulluk sınırlarına itilebileceğini belirtiyor.

Bunun yanında zaten yüksek olan enerji faturalarının bu yıl üç katına çıkabileceği uyarısı yapılıyor.

Sunak’ın KDV Sözü Hatırlatıldı

Truss’ın yakın rakibi, eski maliye bakanı Sunak ise daha fazla doğrudan desteğe ihtiyaç duyulacağını söylüyor. Sunak ayrıca enerji faturalarında katma değer vergisi (KDV) ödenmesine bir yıl boyunca ara verme sözü verdi.

Truss, kendisine yöneltilen enerji faturalarından KDV’yi kesip kesmeyeceği sorusuna da cevap verdi. Başbakan adayı eğer lider seçilirse acil durum bütçesi tutma planlarına atıfta bulundu ve bütün bu konuların değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Bu arada yapılan anketler, Liz Truss’ın başbakanlık seçimleri için Rishi Sunak’ın oldukça önünde olduğunu göstermeye devam ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın