Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Konut Fiyatları Üst Üste 4 Ay Düşüş Kaydetti

Mortgage kredi kuruluşu Halifax'ın raporuna göre Birleşik Krallık’ta Temmuz ayı konut fiyatları aylık ve yıllık bazda geriledi. Detaylar haberde;
İngiltere Konut Fiyatları Üst Üste 4 Ay Düşüş Kaydetti
HABER GİRİŞ

Birleşik Krallık’ın Temmuz ayına ilişkin Halifax Konut Fiyat Endeksi raporu paylaşıldı. Mortgage kredi kuruluşu Halifax raporuna göre İngiltere’deki konut fiyatları yıllık bazda yüzde 2,4 oranında azaldı. Temmuz raporunda aylık bazda art arda dördüncü düşüşünü kaydeden konut fiyatları yüzde 0,3 oranında geriledi.

Fiyat değişiminin son altı ayda çok az olduğuna işaret edilen raporda, tipik bir mülkün Şubat’ta 285 bin 660 sterline satılırken şu anda 285 bin 44 sterline mâl olduğu bildirildi.

Yıllık düşüş hızının Haziran’daki yüzde 2,6’dan Temmuz’da yüzde 2,4’e gerilediği belirtildi. Söz konusu rakamların zorlu ekonomik koşullar karşısında konut piyasasının yine de dayanıklı olduğunu gösterdiği kaydedildi.

İngilizler Küçük Evlere Yöneliyor

Halifax Mortgage Direktörü Kim Kinnaird, açıklanan rapora ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kinnaird açıklamasında, İngiliz alıcıların artık yüksek borçlanma maliyetlerini dengelemek için daha küçük evler aradığına dair göstergelerin olduğunu bildirdi.

İngiltere’de konut piyasasına yönelik beklentilerin daha geniş ekonominin performansıyla yakından bağlantılı olduğunu savunan Kinnaird, şöyle konuştu;

GCM Yatırım Banner

“Başta güçlü ücret artışı olmak üzere çeşitli faktörler destek sağlıyor. Yılda yaklaşık yüzde 7 civarında seyrediyor. Ve işsizlikteki artışın bunu bir nebze sınırlandırması muhtemel olsa da koşullarda keskin bir kötüleşmeyi tetikleyecek seviyelere ulaşması pek mümkün görünmüyor.”

Birleşik Krallık’ta konut fiyatlarının gelecek yıl da düşmeye devam edeceği yönünde tahminde bulunan Kinnaird, mevcut ekonomik varsayımlara dayanarak kademeli olacağını öngördü.

Ortalama emlak fiyatlarının hala Covid-19 öncesi seviyelerinin 45 bin euro yani yaklaşık yüzde 19 üzerinde olmasıyla son yıllardaki ev fiyatı artışını tamamen tersine çevirmesinin pek olası olmadığını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.