Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Ekonomisi İkinci Çeyrekte Yüzde 0,2 Büyüme Kaydetti

İngiltere ekonomisi enflasyon ve yüksek faiz ortamına rağmen ikinci çeyrekte büyüme kaydetti. Ayrıntılar geliyor…
İngiltere Ekonomisi İkinci Çeyrekte Yüzde 0,2 Büyüme Kaydetti
HABER GİRİŞ

İngiltere ekonomisinin ikinci çeyrek büyüme rakamları açıklandı. Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) verilerine göre İngiltere’nin ekonomik performansı, Covid-19 salgınının başlangıcından bu yana Almanya ve Fransa’dan daha hızlı bir büyüme göstererek önceden düşünülenden daha güçlü oldu.

İngiltere’nin gayri safi yurt içi hasılasının 2023’ün ikinci çeyreğinde önceki tahmine uygun olarak önceki çeyreğe göre yüzde 0,2 daha yüksek olacağı doğrulanırken, ilk çeyrek büyümesi yüzde 0,1’den yüzde 0,3’e revize edildi. Ekonomistler tahmininde çeyreklik büyümenin yüzde 0,2 olacağını tahmin ediyorlardı.

İngiltere büyüme rakamları
Kaynak: ONS

ONS, Britanya ekonomisinin 2023’ün ikinci çeyrek büyümesinin, Kovid-19 salgınının başlamasından önceki son çeyrek olan 2019’un son çeyreğine göre yüzde 1,8 daha büyük olduğunu bildirdi.

ONS’nin 1 Eylül’de ekonominin 2021’in son çeyreğinde pandemi öncesi boyutundan yüzde 0,6 daha büyük olduğunu öne süren ön revizyonlarını yayınlamasının ardından, İngiltere ekonomisinin boyutunda yukarı yönlü bir revizyon yaygın olarak bekleniyordu.

Britanya’nın pandemiden bu yana göreceli ekonomik performansı ve Avrupa Birliği’nden ayrılması, özellikle gelecek yıl yapılacak ulusal seçimler nedeniyle siyasi tartışmaların odak noktası oldu.

GCM Yatırım Banner

Dönem boyunca İngiltere’nin yüzde 1,8’lik büyümesi, Fransa’daki yüzde 1,7 ve Almanya’daki yüzde 0,2’lik büyümeyle kıyaslandığında, ABD’de görülen yüzde 6,1’lik büyümenin çok gerisinde kalıyor.

Son çeyreklerdeki büyüme de tarihi standartlara göre zayıf ve birçok hane, Rusya’nın Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesinden sonra hızlanan artan yaşam maliyetlerinden çok daha fazla etkilendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın