Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Ekonomisi Hizmet ve İmalatın Çifte Katkısıyla Küçüldü!

Tahvil ve döviz piyasalarında çalkantıyla boğuşan İngiltere ekonomisi için büyüme verileri yayımlandı. Beklentiler karşılandı mı?
İngiltere Ekonomisi Hizmet ve İmalatın Çifte Katkısıyla Küçüldü!
Son Güncelleme: 
Yorum

Yeni hükümet tarafından açıklanan vergi indirimleri ve mali teşvik paketiyle sarsılan İngiltere ekonomi için aylık ve üç aylık büyüme verileri yayımlandı. Ulusal İstatistik Ofisi raporuna göre İngiltere’de gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) Ağustos’ta önceki aya göre yüzde 0,3 küçüldü.

Temmuz’daki yüzde 0,2 büyüme, yüzde 0,1’e revize edildi. Bugünkü rapor, Haziran’dan Ağustos’a kadar olan 3 aylık dönemde ise GSYİH’nin yüzde 0,3 küçüldüğünü gösterdi. Temmuz’a kadar olan üç ayda ekonomik büyüme duraksamıştı.

Hem aylık hem de üç aylık bazda küçülme oldu ve okumalar, tahminlerin altında gerçekleşti.
İngiltere GSYİH Ağustos
KAYNAK: ONS

Üretim, Temmuz ayındaki yüzde 1,1’lik düşüşün ardından Ağustos 2022’de yüzde 1,8 düşerek GSYİH’deki azalmaya en büyük katkıyı yaptı. Bu, imalattaki yüzde 1,6’lık düşüşten kaynaklandı.

Hizmetler de yüzde 0,1 oranında geriledi. Bu arada inşaat yüzde 0,4 büyüdü.

Verilere ilişkin yorum yapan ONS Baş Ekonomisti Grant Fitzner, ekonominin Ağustos’ta hem hizmet hem de imalat düşüşüyle küçüldüğünü belirtti. Petrol ve gaz üretiminin yanında imalat, sağlık ve yüz yüze hizmetler alanında kayda değer olumsuzluklar görüldüğünü aktardı.

Bununla birlikte pozitif tarafın, bu düşüşlerin kısmen profesyonel hizmetlerin olağandan güçlü yaz performansıyla dengelendiğini ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu