Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Ekonomisi Ağustos Ayında Büyüme Kaydetti

Enflasyon baskısıyla büyüme verilerinde çekilme yaşayan Birleşik Krallık, yılın sekizinci ayında okları yukarı çevirdi. İngiltere GSYİH’si aylık ve yıllık arttı.
İngiltere Ekonomisi Ağustos Ayında Büyüme Kaydetti
HABER GİRİŞ

Küreselleşen yüksek enflasyon gelişmiş ekonomileri tehdit ederken ülkelerin büyüme verileri yakın takibe alındı. Son gelen verilerde Birleşik Krallık cephesinde büyüme rakamlarının ılımlı yükseliş gösterdiği kaydedildi.

Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS) bugün paylaştığı gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) verilerine göre İngiltere ekonomisi yılın sekizinci ayında büyüme performansına geri döndü.

İngiltere ekonomisi, Temmuz ayında tahmin üstü gelen düşük verilerin aksine Ağustos ayında beklentileri karşılayarak aylık yüzde 0,2’lik büyüme gerçekleştirdi.

Yıllık büyüme ise bir önceki aydaki yüzde 0,3 seviyesinden yüzde 0,5’e yükseldi. Temmuz ayı verilerinde GSYİH yüzde 0,5’lik düşüş tahminlerinin aksine aylık bazda yüzde 0,6’lık gerileme yaşamıştı.

Üretim ve İnşaat Sektörleri Daralıyor

ONS’un Ağustos ayı verilerine göre hizmetler sektörü yüzde 0,4 oranında büyüse de üretim ve inşaat sektörlerinde yine de daralma yaşandı.

GCM Yatırım Banner

ONS Ekonomik İstatistik Direktörü Darren Morgan, “İlk tahminimiz, GSYH’nin Ağustos ayında hizmet sektöründeki güçlü büyümenin etkisiyle biraz arttığını, bunun kısmen imalat ve inşaat sektörlerindeki düşüşlerle dengelendiğini gösteriyor” diye görüş bildirdi.

Önceki aylarda kayda geçen verilerde ise otomotiv sektörünün öne çıktığına atıf yaparak, “Geçtiğimiz üç ay boyunca ekonomi, otomobil üretimi, satışı ve inşaatın öncülüğünde ılımlı bir büyüme kaydetti” diye ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.