Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Ekonomisi 2019 Sonu Büyümesine 2023’e Kadar Dönemez

İngiltere ekonomisinin 2020’nin ikinci çeyreğinde yüzde 15’lik rekor daralma kaydedeceği tahmin edildi. Detaylar şöyle;
İngiltere Ekonomisi 2019 Sonu Büyümesine 2023’e Kadar Dönemez
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel pandemi, ülke ekonomileri için rekor tahminlerin yapılmasına ve çoğu tahminin gerçekleşmesine yol açmaya devam ediyor. İngiltere için gelen son tahmin de ekonominin 2020’nin ikinci çeyreğinde yüzde 15 daralacağına işaret etti.

Nisan’da yüzde 20,4’lük rekor daralma kaydeden İngiltere için öne sürülen bu rakam, haliyle endişeleri artırdı.

Daha önce daralmayı yüzde 13 olarak tahmin eden The EY Item Club, aşağı yönlü revizyonunu Nisan ayındaki zayıf ekonomik performansı ve ilk çeyrekte beklenenden daha derin bir daralmayı yansıtacak şekilde ayarladı.

Aynı zamanda İngiltere ekonomisi için 2020 GSYİH tahminini de düşürdü ve Nisan ayındaki yüzde 6,8’lik düşüş tahminini yüzde 8 düşüşe çevirdi.
İngiltere İlk Çeyrek
Kaynak: Trading Economics

2021’deki toparlanmanın ise yüzde 5,6 olacağını öngördü. Bu, Nisan’daki bir önceki tahminde bahsedilen yüzde 4,5’lik toparlanma tahmininden daha iyi geldi. Ancak rapor, İngiltere ekonomisinin 2023 yılına kadar 2019’un 4. çeyreğindeki boyutuna dönmesinin beklenmediği konusunda da uyardı. EY ITEM Club Baş Ekonomik Danışmanı Dr. Howard Archer, raporda şu ifadeleri kullandı:

Birleşik Krallık ekonomisi, COVID-19’un bir faktör haline gelmesinden önce bile, 2020’nin ilk iki ayında hayal kırıklığı yarattı. Hükümetin kilitleme kısıtlamalarını kademeli olarak gevşetmeye devam ettiği varsayımıyla zorlu bir ilk yarıdan sonra İngiltere ekonomisinin 2020’nin üçüncü çeyreğinde toparlanmaya başlamasını bekliyoruz.

GCM Yatırım Banner
İngiltere GSYİH’sinde %8’lik düşüş önemli bir daralmaya işaret ederken EY ITEM Club, öngörüsü için bir dizi olumsuz riskten de bahsetti.
Avrupa Komisyonu İngiltere Tahmin %8,3 Daralma
Kaynak: EC

Bunlara ikinci bir koronavirüs salgını olasılığı, tüketicilerin önceki faaliyet seviyelerine dönme isteksizliğinin ve ekonominin kilitlenme sırasında kalıcı hasar görme riskinin dahil olduğu belirtildi.

Ayrıca, AB ve İngiltere arasında herhangi bir ticaret anlaşması imzalanmamasının d olasılık olmaya devam ettiği eklendi. Önümüzdeki aylarda şirketlerin; COVID-19’un işletmeleri üzerindeki kısa vadeli etkilerine yanıt vermeleri ve ekonomide pandemi tarafından hızlanan uzun vadeli değişimleri yakalamaları olmak üzere çifte zorlukla karşılaşacakları belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.