Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Brexit Sonrası AB Mallarına Sınır Kontrolünü 2024’e Erteledi

İngiltere hükümeti Avrupa Birliği’nden gelecek mallar için uygulayacağı sınır kontrollerini erteleme kararı aldı. Ayrıntılar şöyle...
İngiltere Brexit Sonrası AB Mallarına Sınır Kontrolünü 2024’e Erteledi
HABER GİRİŞ

İngiltere hükümeti tarafından AB’den gelecek malların kontrolüne ilişkin yeni bir açıklama yapıldı. Açıklamada, Brexit sonrası Avrupa Birliği’nden gelen mallara tam ithalat kontrolleri uygulamayı üç ay daha erteleneceği belirtildi. Böylece kontrollerin başlangıç tarihi Ocak 2024 olarak belirlendi.

İngiltere, Ocak 2021’de AB’nin ortak pazarından ayrıldı ve limanlardaki aksaklıklar ve yaşam maliyeti krizini artırma riski nedeniyle sınır kontrollerinin tam olarak uygulanmasını birkaç kez erteledi.

Brüksel, İngiltere’den AB’ye taşınan mallar için çek ve evrak işlerini uygulamaya koydu; bu da gecikmelere ve daha yüksek maliyetlere yol açarak bazı işletmelerin rekabet etmesini zorlaştırdı.

Hükümet Nisan ayında, 31 Ekim’e kadar Avrupa’dan gelen bazı hayvansal ürünler, bitkiler ve gıda ve yem ürünleri için sağlık sertifikaları gerektireceğini açıklamıştı.

Hükümetten yapılan açıklamada, “Sanayinin görüşlerini dinledikten sonra hükümet, geri kalan sağlık ve bitki sağlığı kontrollerinin yanı sıra nitelikli olmayan Kuzey İrlanda malları için tam gümrük kontrollerinin uygulamaya konması için üç aylık bir ertelemeyi kabul etti” ifadelerine yer verildi.

GCM Yatırım Banner

Fiziksel kontroller ve güvenlik beyanları gibi ilave gerekliliklerin 2024 yılına kadar aşamalı olarak uygulamaya konması planlanıyor. İthalat ve ihracat ticaret süreçlerini basitleştirmek ve kolaylaştırmak için bir ‘Tek Ticaret Penceresi’ sistemi de planlanıyor ve böylece bilgilerin tüccarlar tarafından yalnızca bir kez sunulması gerekecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.