Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Borçlanma Faiz Oranları Bütçe Krizi Seviyelerine Yaklaştı

İngiltere’deki borçlanma maliyetleri, eski Başbakan Liz Truss dönemindeki tahvil piyasası seviyelerine yaklaştı.
İngiltere Borçlanma Faiz Oranları Bütçe Krizi Seviyelerine Yaklaştı
HABER GİRİŞ

İngiltere borçlanma maliyetleri, eski Başbakan Liz Truss’un feci mini bütçesinin tetiklediği tahvil piyasası krizinden bu yana görülmeyen seviyelere yaklaşıyor. Son veriler, Birleşik Krallık tüketici fiyatları enflasyon oranının Nisan ayında beklenenden daha az düştüğünü gösterdi.

Yıllık tüketici fiyat endeksi Nisan’da yüzde 8,7′ye düşerek, konsensüs tahminlerinin ve İngiltere Merkez Bankası’nın yüzde 8,4′lük tahmininin çok üzerinde seyrediyor.

BNP Paribas stratejistleri, İngiltere’deki enflasyon baskısındaki geniş tabanlı gücün, merkez bankasının Haziran toplantısında faiz oranlarına 25 baz puanlık bir artışa işaret ettiğini ve nihai oran tahminlerini yüzde 4,75-5 aralığına yükseltti.

Enflasyonun devam eden gücü ve ikinci tur etkilere ilişkin potansiyel endişelerin muhtemelen devam edeceğini ve bunun Ağustos ayında 25 baz puanlık bir artışa daha yol açacağını eklediler.

İngiltere Merkez Bankası enflasyonu düşürme hedefiyle, bu ayın başlarında üst üste 12. toplantısında faiz oranlarını yükseltti ve ana banka faiz oranını yüzde 4,5′e çıkardı.

GCM Yatırım Banner

RBC Capital Markets’in kıdemli Birleşik Krallık ekonomisti Cathal Kennedy enflasyon baskısının, bankanın daha faiz artırımı yapacağına dair tartışmaları ortadan kaldırdığını söyledi. Piyasaların şu anda 25 baz puanlık faiz artırımını fiyatladığını sözlerine ekledi.

Merkez bankaları enflasyonu dizginlemek amacıyla faiz oranlarını yükseltmeye devam ederken, devlet tahvili getirileri genel olarak yükseliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.