Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Başbakanı Hakkında Mal Beyanı için Soruşturma Açıldı

İngiltere’nin çiçeği burnunda başbakanı mal beyanıyla ilgili eleştiri oklarını üzerine çekti. İngiltere parlamentosu Rishi Sunak hakkında soruşturma başlattı.
İngiltere Başbakanı Hakkında Mal Beyanı için Soruşturma Açıldı
Yorum

İngiltere’deki başbakanlık yarışında geçen yıl mağlup olan Rishi Sunak, mücadelesinden vazgeçmeyip Liz Truss’tan boşalan başbakanlık koltuğuna oturduktan sonra gündemde yerini korumayı sürdürüyor. Gündeme gelen son gelişme, İngiltere‘nin eski Maliye Bakanı Sunak’ın Parlamento tarafından tâbi tutulduğu soruşturma oldu.

Mal beyanı konusunda hakkında soruşturma yürütülen Sunak’ın isminin, eşinin hisse sahibi olduğu çocuk bakım firmasıyla anıldığı öğrenildi.

İngiltere merkezli haber sitesi BBC’nin ulaştığı bilgilere göre İngiliz parlamentosunda vatandaşların yönetimle ilgili şikayetlerini denetleme görevi yürüten Parlamento Standartları Yetkilisi Daniel Greenberg soruşturmayı başlattı.

Kural gereği Parlamento üyelerinin tüm gelirlerini net ve açık şekilde beyan etmesi gerektiği söylenirken, devam eden soruşturmaya dair detaylı bilgi henüz kamuoyuyla paylaşılmadı.

Başbakan Sunak, eşi Akshata Murty’nin ortak olduğu çocuk bakım şirketiyle ilgili daha önce de gelir beyanında bulunmadığı yönünde iddialarla muhatap olmuştu.

İngiltere Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada, Sunak’ın ekonomi bakanı görevini yürütürken gelir beyanında bulunduğu söylenmişti.

Çocuk bakıcılarının teşvik edilmesi için 600 sterlinlik teşvik ödemesinin duyurulmasıyla Murty’nin hisse sahibi olduğu çocuk bakım şirketi tüm okları üzerine çekmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu