Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Başbakan Adayı Sert Çıktı: Rusya G20’den Men Edilsin

İngiltere'de başbakanlık koltuğu için Truss ile rekabet halindeki Rishi Sunak, Putin idaresindeki Rusya'nın G20'den men edilmesi gerektiğini söyledi. Detaylar haberde;
İngiltere Başbakan Adayı Sert Çıktı: Rusya G20’den Men Edilsin
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere’nin yeni başbakanı olmak için yarışan iki adaydan biri olan Rishi Sunak, G20’ye Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i Ukrayna’daki savaşı durdurana kadar toplantılarından men etme çağrısında bulundu.

Açıklama Cuma günü Sunak’ın basın sözcüsü tarafından gerçekleştirildi.

Endonezya cumhurbaşkanının uzun süreli danışmanı, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Putin ve Çin lideri Xi Jinping’in bu Kasım ayında tatil beldesi Bali’deki G20 zirvesine katılacaklarını söylemişti.

Endonezya’nın, Ukraynalı lider Volodimir Zelenski’yi de Bali zirvesine katılmaya davet ettiği biliniyor.

Sunak: Yatağında Uyurken Çocuklar Öldürülüyor

İngiltere eski Maliye Bakanı Sunak’ın sözcüsü konuya dair şu ifadeleri kullandı:

“G20 ortaklarımız ve müttefiklerimiz, Putin’in nefret uyandıran davranışını ortaya çıkarmak konusunda ortak bir sorumluluğa sahiptir. Yatağında uyurken çocukların öldürülmesinden sorumluyken, onunla bir masa etrafında oturmak iyi bir fikir değil.”

Sunak’ın mesajının sonunda ise Putin’e, Ukrayna’daki yasa dışı savaşını durdurmadığı sürece masada oturamayacağına dair güçlü bir mesaj gönderilmesi gerekliliğinin altı çizildi.

Bu yıl G20’nin başkanı olarak Endonezya, Putin’e yaptığı daveti geri çekmesi için Batılı ülkelerden baskıyla karşı karşıya kalmaya devam ediyor.

Cameron, Boykot Çağrısı Yapmıştı

Eski İngiltere Başbakanı David Cameron geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada Batılı ülkeleri, Putin’in gidecek olması halinde liderler zirvesini boykot etmeye çağırmıştı.

Bu arada İngiltere başbakanlık seçimleri anketlerine bakıldığında Sunak’ın, diğer aday olan şu anki Dışişleri Bakanı Liz Truss’un gerisinde kaldığı görülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu