Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiliz Sterlini GSYİH Gününde 1,41 Üzerinde İstikrarlı Duruyor

İlk çeyrek ve MART ayındaki GSYİH verilerinden destek alan İngiliz sterlini, 1,41 üzerinde istikrarını koruyor.
İngiliz Sterlini GSYİH Gününde 1,41 Üzerinde İstikrarlı Duruyor
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiliz sterlininin Amerikan doları karşısındaki değerini yansıtan GBP/USD paritesi, Birleşik Krallık gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyüme verilerinden destek aldı.

1,41 üzerinde istikrarını koruyan majör parite, dün kaydettiği 1,4166’lık hafif aşağısında kalsa da 2,5 ayın yüksek seviyelerinde seyrediyor.

11 Mayıs’ta işlemleri 1,4143’te bitiren GBP/USD, bugüne 1,4142 ile başladıktan sonra TSİ 12.50’de 1,4149’luk gün içi zirvesini test etti.

Buradan sonra kazançlarının geri vererek yönünü aşağıya çevirerek TSİ 11.50’de yüzde 0,04 ekside seyretti.
GBP/USD İngiltere GSYİH Sonrası 1,41
Kaynak: Piyasa.paratic.com

Ana direnç, 25 Şubat’ın en yüksek seviyesi olan 1,4181’e işaret ederken buranın ardından daha fazla kazanım bekleniyor.

Öte yandan FxStreet’in haberine göre MUFG Bank ekonomistleri, sterlinin diğer G10 para birimlerinden daha iyi performans gösterdiğini belirterek GSYİH’ye atıfla olumlu görünümün sinyalini verdi.

GSYİH’nin ardından paritenin yönünü belirleyecek veri ABD’nin Nisan ayına ilişkin enflasyon verileri. Dolayısıyla gözler TSİ 15.30’da açıklanacak TÜFE verisine odaklandı.

İngiltere ekonomisi ilk çeyrekte beklentilerin hafif altında yüzde 1,5 küçülürken Mart ayında Ağustos 2020’den sonra en hızlı büyümesini kaydetti. İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) bu durumu Mart ayında ülkenin bazı bölgelerinde okulların yeniden açılışına bağladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%