Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiliz Petrol Devi 3. Çeyrek Kârıyla Beklentileri Ezip Geçti

Petrol ve gaz devi BP, üçüncü çeyrekte beklentilerin üzerinde kâr açıkladı. Dev şirketin CEO’sunun enerji krizine ilişkin açıklamaları dikkat çekti.
İngiliz Petrol Devi 3. Çeyrek Kârıyla Beklentileri Ezip Geçti
HABER GİRİŞ

Üçüncü çeyrek kazanç sezonundaki iyimser bilançolar arasına BP ile bir yenisi eklendi. İngiliz enerji devi, Eylül ayı sonuna kadar olan üç ayda 8,2 milyar dolar net kâr elde etti. Beklenti 6 milyar dolardı.

Öte yandan 8,2 milyar dolarlık rakam, önceki çeyrekteki 8,5 milyar dolar ve bir önceki yılın aynı dönemine göre 3,3 milyar dolarlık net kârla karşılaştırıldı. Net borcu 22 milyar dolara düşen BP, 2,5 milyar dolarlık hisse geri alımı daha açıkladı.

Sektördeki şirketler, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından emtia fiyatlarının artmasından yararlanırken BP de bunlardan biri oldu. BP CEO’su Bernard Looney, bilançoda şu ifadeleri kullandı:

“Bu çeyreğin sonuçları, dönüşürken performans göstermeye devam ettiğimizi yansıtıyor. Enerji üçlemesini çözmeye yardımcı olmaya odaklanmış durumdayız, bunlar güvenli, uygun fiyatlı ve daha düşük karbon enerjisi. Bugün dünyanın ihtiyaç duyduğu petrol ve gazı sağlarken aynı zamanda enerji geçişini hızlandırmak için yatırım yapıyoruz.” dedi.

Looney, aynı zamanda bugün CNBC’ye verdiği demeçle dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Bu kış öncesinde ne kadar endişe olsa da insanların 2023 kışı olduğu konusunda endişelenmesi gerektiğini söyledi. Bazı insanların halihazırda harcanabilir gelirlerinin yüzde 50’sini ya da daha fazlasını enerjiye harcadığını belirten CEO, “enerji fiyatları alınamaz hale geliyor” dedi.

Yine de Avrupa’nın bu yıl bir krizi yönetebileceğini savundu. Bunun, yüksek gaz depolama seviyeleri ve hükümet harcama paketlerinin bir kombinasyonu yoluyla gerçekleştirilebileceğini ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.