Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiliz Perakendeci Wilko İflas Bildirerek 12 Bin Kişiyi Riske Attı

Wilko, bir kurtarma anlaşmasını güvence altına alamayınca yaklaşık 12 bin kişinin işini riske atarak yönetime düştü. Detaylar haberde;
İngiliz Perakendeci Wilko İflas Bildirerek 12 Bin Kişiyi Riske Attı
HABER GİRİŞ

İngiltere’nin perakende zincirlerinden Wilko bugün iflas bildiriminde bulunduğunu açıkladı. Küresel ticaretteki düşüşün ardından nakit sıkıntı yaşayan Wilko, Birleşik Krallık’taki 400 mağazasını kurtarmak için acil durum yatırımını güvence altına alamadı.

1930 yılından bu yana ticaret yapan ev eşyaları, dekorasyon ürünleri, tekstil ve bahçe malzemeleri perakendecisi Wilko, bu hareketle istihdam sağladığı 12 bin kişinin işini tehlikeye attı.

Wilko İcra Kurulu Başkanı Mark Jackson konuya ilişkin açıklamalarda bulunarak, “İş bu inanılmaz işi korumaya geldiğinde çevrilmedik hiçbir taş bırakmadık. Ancak üzülerek kabul etmeliyiz ki, yönetime girmek için zor bir karar almaktan başka seçeneğimiz yok.” ifadelerini kullandı.

Wilko’nun İngiltere’de 400 Mağazası Bulunuyor

Hırdavat ürünlerinden temizlik ürünlerine, oyuncaklardan bahçe ekipmanlarına kadar birçok çeşit ürün satan Wilko, İngiltere’de yaklaşık 400 mağazası bulunuyor. Londra haber ajansı Reuters, şirketin yıllık cirosunun ise 1,2 milyar sterlin (1,53 milyar dolar) olduğunu kaydetti.

İflas duyurusu, İngiltere’de geçen sene Mayıs ayından McColl’s market zincirinin çökmesinden bu yana ülkedeki en büyük perakende zayiatı. McColl’s daha sonra süpermarket grubu Morrisons tarafından satın alınmıştı.

GCM Yatırım Banner

Jackson yaptığı açıklamada, Wilko’nun işe yeniden sermaye kazandırabilecek gösterge niteliğindeki teklifler dahil önemli düzeyde ilgiye sahip olduğunu öne sürdü.

Ancak Jackson, anlaşmanın gerekli zaman çerçevesi içinde tamamlanacağının garantisi olmadan ve nakit pozisyonu verildiğinde söz konusu eylemi gerçekleştirmenin tek çareleri olduğunu bildirdi.

PwC Yönetici Olarak Atanabilir

Wilko’nun yönetim kurulunun, birkaç potansiyel kurtarıcı görüşmelerinin ardından bugün ilerleyen saatlerde ortaklıklar olarak faaliyet gösteren çok uluslu profesyonel hizmetler ağı olan PricewaterhouseCoopers’ı (PwC) yönetici olarak atayacağı öngörülüyor.

Reuters haberinde, PwC’nin yorumda bulunmadığını kaydetti.

1930’da İngiltere’nin merkezindeki Leicester’da tek bir hırdavat mağazası olarak başlayan Wilko, Aralık 2021’den bu yana İngiltere’deki yüksek enflasyon ve faiz oranı artışıyla mücadele ediyor. İngiltere’nin zorlu ekonomisinde Wilko, ilk büyük perakende kurbanı oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın