Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiliz Ekonomistten Türkiye Yorumu: Dezenflasyon Başlar

Türkiye ekonomisi için beklentilerini paylaşan Bluebay Varlık Yönetimi Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti Timothy Ash, dikkat çeken açıklamalar yaptı.
İngiliz Ekonomistten Türkiye Yorumu: Dezenflasyon Başlar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanlığına geldikten sonra ekonomi politikalarında rasyonel adımlar atma sözü veren Mehmet Şimşek’in mesajları dışarıda karşılık buldu. Bluebay Varlık Yönetimi Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti Timothy Ash, Türkiye ekonomisi için olumlu görüş bildirdi.

TRT World Forum 2023’te, Türkiye ekonomisine dair görüşlerinin ne olduğu sorusuna yanıt veren İngiliz ekonomist, gelecek yıl için parlak bir tablo çizdi.

“2024 yılı Türkiye için gerçekten heyecan verici bir yıl olabilir” diyerek, ekonomi kadrolarındaki rasyonel değişikliklerin yurt dışında güven oluşturduğunu kaydetti.

Yabancı yatırımcıların Türkiye pazarına dönme niyetinde olduğunu belirterek, 2024 yılında TL’nin istikrar kazanacağı ve dezenflasyon sürecine giriş yapılacağı öngörüsünü paylaştı.

Ash, “Türkiye’nin uluslararası banka raporlarını okuyorum. Turizmden on milyarlarca dolar kazanıldı ki bu büyüme için harika bir şey. İstihdam için iyi. Cari işlemler hesabı için iyi, bu da makro finansal istikrarı besliyor” dedi.

GCM Yatırım Banner

Erdoğan’ın Yorumları Adil

Orta Doğu’daki savaşta yaşanan görüş ayrılıklarına ilişkin de görüş bildiren Ash, İsrail ile Gazze arasındaki yükselen tansiyonu dindirmek gerektiğine dikkat çekti.

Batı’nın aksine İsrail’i eleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adil yorumlarda bulunduğunu söyledi.

Savaşa karşı taraf alınması gerektiğini savunarak, “Batı’nın çatışmaya yaklaşımında daha dengeli olması gerekiyor” diye ekledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.