Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiliz Bakan Açıkladı: Rus Jeti Füze Fırlattı!

Savaş nedeniyle Rusya'ya tepkili olan ülkelerden biri olan İngiltere'de Savunma Bakanın yaptığı açıklama dikkat çekti. İşte detaylar...
İngiliz Bakan Açıkladı: Rus Jeti Füze Fırlattı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya’ya karşı tepki gösteren ve yaptırım uygulayan ülkelerin arasında İngiltere’de yer alıyordu. Hal böyleyken İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace’nin Rusya’ya yönelik yaptığı açıklama dikkat çekti.

Bakan Wallace, parlamentoda yaptığı konuşmada 29 Eylül’de Karadeniz üzerinde rutin devriye görevini yapan İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetlerine (RAF) Rus uçağından füze fırlatıldığını söyledi.

Sorun Rusya Savunma Bakanına İletildi

Bakan, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’ya sorunu ilettiğini belirterek uçağın silahsız ve uluslararası hava sahasında olduğunu söylediğini aktardı. Ayrıca önceden bildirilmiş bir uçuş yolunu izlediğini açıkça belirtiğini Rus devleti tarafından bir yanıt alınana kadar bu devriyeleri askıya almanın ihtiyatlı olduğunu hissettiğini bildirdi.

Rusya Savunma Bakanı Şoygu’nun 10 Ekim’de konuya yönelik verdiği cevabı, Bakan Wallace şu şekilde açıkladı:

“Rusya olayın koşulları hakkında bir soruşturma yürüttüklerini ve bunun Su-27 avcı uçağının teknik bir arızası olduğunu belirtti. Ayrıca olayın uluslararası hava sahasında gerçekleştiğini kabul ediyorlar.” dedi.

Bakan Wallace, olayı potansiyel olarak tehlikeli olarak nitelendir. Fakat bunun kasıtlı bir tırmanma olmadığını aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu