Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ING’den ABD’deki Borç Limiti Çıkmazında Dolar Yorumu Geldi

ING tarafından ABD enflasyon verisi ve borç tavanı krizinin kısa vadede dolara destek olabileceği ileri sürüldü. Detaylar haberde;
ING’den ABD’deki Borç Limiti Çıkmazında Dolar Yorumu Geldi
HABER GİRİŞ

Hollanda merkezli çok uluslu bankacılık şirketi ING Döviz Stratejisti Francesco Pesole, bugün açıklanacak olan ABD enflasyon verilerinin ve ülkedeki borç tavanı krizinin çözülmesinde doların odakta olacağına işaret etti.

ABD borç tavanı artışı üzerindeki çıkmazın dolar için giderek daha kısa vadeli bir destekleyici faktör olarak ortaya çıktığını söyledi.

Pesole açıklamasında, ABD Başkanı Joe Biden ile Kongre’deki Cumhuriyetçiler arasında yapılan toplantıda olası bir anlaşma için fazla ilerleme sağlanamadığına dikkat çekildi.

ABD’nin temerrüde düşme riskini görmezden gelen Cumhuriyetçi lider Mitch McConnell işaret edilerek, McConnell’in müzakerelerin çıkmaza girdiğini kabul ettiği söylendi. Şu anlık en hızlı çözüm olarak düşünülen kısa vadeli bir borç limiti uzatmasının da reddedildiği bildirildi.

Yılın İkinci Yarısında Dolardaki Düşüş Eğilimi Devam Edebilir

Mevcut durum kaçınılmaz olarak risk duyarlılığını baskıladığı ve dolara destek sunduğu paylaşılan raporda, çıkmazı kırmak için gerçekten bir piyasa satışının gerekebileceğine dair artan bir endişe olduğu vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

Böylesine istikrarsız bir risk ortamında ABD’nin bugün Nisan ayı enflasyon raporunun açıklanacağı anımsatılan raporda, Pesole’nin çağrısının fikir birliği ile uyumlu olduğu aktarıldı.

Sonuç olarak, yılın ikinci yarısında dolarda kararlı bir şekilde düşüş eğilimini sürdürebileceği bugünün enflasyonu ile de yakın vadede doların altına taban koymaya katkıda bulunabileceği öne sürüldü.

Çekirdek tüketici fiyat endeksinde (TÜFE) aylık bazda yüzde 0,4 okuma, yüzde 5,6’dan yüzde 5,5’e marjinal bir yavaşlama anlamına geldiği ifade edildi. Manşet enflasyon yüzde 5 sabitlenebileceği veya yüzde 4,9’a gerileyebileceği öngörüldü.

Öngörülen rakamlara göre Amerika Merkez Bankası’nın (FED) olası bir sıkılaştırmaya girebileceği söylendi. Ayrıca güçlü güçlü istihdam verilerinin de desteğiyle faiz indirim beklentilerine karşı destek bulunacağına dikkat çekildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın