Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ING Genel Müdürü Yanıtladı: 2024’te Türkiye’yi Ne Bekliyor?

ING Türkiye Genel Müdürü Gökgöz, 2023 yılını değerlendirerek 2024 beklentileri hakkında açıklamalarda bulundu. Detaylar haberin içerisinde;
ING Genel Müdürü Yanıtladı: 2024’te Türkiye’yi Ne Bekliyor?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ING Türkiye Genel Müdürü Alper Gökgöz, “Bankacılık Söyleşileri” kapsamında Anadolu Ajansı’na (AA) açıklamalarda bulundu. Dünyada 2023 yılında jeopolitik ve ekonomik dalga boyu yüksek gelişmelerin yaşandığına işaret eden Gökgöz, birçok gündem maddesine değindi.

Türkiye’de 6 Şubat tarihinde meydana gelen depremlerin ardından felaketin açtığı yaralar sonrasında ekonomide yeniden yapılanma yolunda adımların atıldığını söyledi.

Şu anki dönemde risk yönetiminin önemli hale geldiğini anımsatan Gökgöz, enflasyon endeksli tahviller ve hazine işlemleri başta olmak üzere bazı alanların bankacılık gelirlerini yukarı taşıdığını vurguladı.

Bunlar dışındaki gelirlerin regülasyonların da etkisiyle dalgalı bir seyir sürdürdüğüne dikkat çekerek, finans sektörünün güçlü sermaye yapısı ve değişime hızlı adapte olabilme yeteneğiyle ekonomiye destek verdiğini belirtti.

Ekonomi kadrosundaki yenilikle değişen ekonomi politikalarının etkilerinin 2024 yılında daha net görülmeye başlayacağına ilişkin değerlendirmede bulundu.

GCM Yatırım Banner

Risk Yönetimini İyi Yapan Kurumlar Öne Çıkacak

Kredi ve mevduat piyasasındaki normalleşmeyle bankaların, asli faaliyet alanlarına daha fazla odaklanacağını ve risk yönetimini iyi yapan kurumların bu dönemde öne çıkacağını ileri sürdü.

2023’ün dijital liderlik ve sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda kararlı ve sağlam adımların atıldığı bir yıl olduğunu paylaşan Gökgöz, müşterilerine sundukları çeşitli hizmetler hakkında bilgi verdi.

Stratejik öncelikleri arasında yer alan sürdürülebilirlik alanında da önemli adımlar attıklarını ve ING Grubu olarak 2050’ye kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşmayı hedeflediklerini vurguladı.

Hem finansman alanında müşterilerine destek olduklarını hem de kendi operasyonlarında net sıfır karbon hedeflerini sürdürdüklerine dikkat çeken Gökgöz, şöyle devam etti;

“ING Grubu’nun sürdürülebilir finansman alanındaki uzmanlığını ülkemize aktarıyoruz. Bu kapsamda Türkiye odağında, ING Grubu olarak, koordinasyonunu sağladığımız ya da aracılık ettiğimiz sürdürülebilir finansman hacimlerinde ilk 11 ayda geçen yılın aynı dönemine göre 3 katına ulaştık ve 4 milyar avrodan fazla finansman sağlanmasına destek olduk.”

EBRD ile Kredi Anlaşması İmzalandı

Sürdürülebilirlik bağlantılı sendikasyon kredisini de toplam 332 milyon euro karşılığı tutarla yüzde 112 yenilediklerini anlatarak, ING Türkiye ve ING Leasing olarak Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile toplam 100 milyon euro ve 5 milyon dolar tutarında kredi anlaşmaları imzaladıklarını hatırlattı.

Risk yönetimindeki süregelen yaklaşımların gelecek dönem için kendilerine sağlam bir temel sağladığını belirterek, 2024’ü dijitalleşme ve büyüme stratejileri açısından önemli bir yıl olarak konumladıklarına işaret etti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın