Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Inditex İlk Yarıda Satışlarını %49 Artırsa da Hisseler Düşüyor

Çatısı altında Zara, H&M Group gibi markaları barındıran moda devi Inditex, pandemi öncesine yakın kazanç rakamlarıyla gündeme geldi.
Inditex İlk Yarıda Satışlarını %49 Artırsa da Hisseler Düşüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünyanın en büyük moda dağıtımı gruplarından biri olan Inditex, beklenen kazanç bilançosunu yayımladı.

Zara ve H&M’nin çatı şirketi olan İspanya genel merkezli Inditex, giyime yönelik artan küresel talep sayesinde satışların pandemi öncesi seviyelere yaklaşarak 1,27 milyar euro ilk yarı kârı kaydettiğini söyledi.

Covid-19’un etkisinden kurtulan Inditex, geçen yılın aynı dönemine kıyasla ikinci çeyrekte yüzde 51’lik büyüme ile pandemi öncesi satışları geride bıraktı.
Inditex Hisse Düşüyor
Kaynak: MarketWatch

Şirket, Mayıs ve Temmuz arasındaki satış gelirlerinin 2019’un aynı dönemine göre yüzde 7 daha yüksek olduğunu bildirdi.

Inditex, 2020’nin aynı dönemindeki 195 milyon euroluk zarara kıyasla Şubat ve Temmuz arasındaki net kâr açıklasa da 2019’un ilk yarıdaki kârının yüzde 17,5 altında kaldı.

2021’in ilk yarısında net satışlar, bir yıl önceye kıyasla yüzde 49 artarak 11,9 milyar euroya ulaştı. Inditex bu dönemde marka mağazalarının yeniden açılması ve artan aşı çalışmalarından faydalandı.

GCM Yatırım Banner

Güçlü sonuçlara rağmen Inditex’in Madrid Borsası’nda işlem gören hisseleri satıcılı seyretti. Önceki kapanışı 30,18 euro olan Inditex, bugünkü seansa açılışı 30,26 euro ile yaptı.

30,49 seviyesini test ederken pozitif bölgeye geçse de yeniden eksiye düştü. TSİ 11.25 sıralarında yüzde 1’e yakın kayıpla işlem gören ITX kodlu hisseler, 29,71 – 30,49 euro aralığında hareket etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.