Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF’den Türkiye’ye Öneri: Faizleri Artırın

IMF, Türkiye ile ilgili raporunu tamamladığını açıkladı. Türkiye için TCMB’nin bağımsızlığı ve faiz artırımı konusunda tavsiyeler geldi. İşte detaylar;
IMF’den Türkiye’ye Öneri: Faizleri Artırın
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası Para Fonu (IMF), 4. Madde çerçevesinde Türkiye değerlendirmesini tamamlandığını duyurdu. Kuruluş, değerlendirmesinde enflasyon ve risklere dikkat çekti. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na (TCMB) tavsiyelerin yer aldığı raporda Bankanın bağımsızlığını güçlendirecek adımların atılması gerektiğine vurgu yapıldı.

IMF, çalışmasında bağımsızlık konusunda yapılacak hamlelerin enflasyonu daha etkili bir biçimde aşağı çekeceğini, rezervlerin zaman içerisinde yeniden oluşturulmasına yarar sağlayacağını belirtti.

Yüksek enflasyon ve yükselen mali riskler dikkate alındığında sıkı maliye politikasının, kırılgan kesimlere yönelik hedefli yardımlar yapılmasına imkan sağlayacağı aktarıldı.

IMF, Faizleri Artırmayı Tavsiye Ediyor

IMF, yapılan değerlendirmeler sonucunda TCMB’nin ivedilikle politika faizlerini artırması gerektiğini vurguladı.

Söz konusu politikaların uygulanmasından sonra enflasyondaki düşüş sürecinde devletin finansal piyasalara daha az karışması, kredi tahsisine daha az müdahale etmesi amacıyla Kur Korumalı Mevduat dahil makro ihtiyati tedbirlerden aşamalı olarak çıkması tavsiyesi edildi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye için değerlendirme yapan heyetin 14-26 Ekim günleri arasında Ankara ve İstanbul’da hem kamu hem de özel sektör temsilcileriyle görüştüğü kaydedildi.

“Türkiye’nin Önündeki Politika Zorlukları”

Raporun kapsamı, “Türkiye ekonomisinin Covid-19 salgınından bu yana gösterdiği performans ve Türkiye’nin önündeki politika zorlukları” olarak tanımlandı.

IMF’nin açıklamasında özel sektör teşviklerinin salgının ilk etkisinden sonra olumlu bir gelişme kaydettiği belirtildi. Günümüzdeki kırılganlıklara ek olarak 2021 yılının sonunda başlayan politika faiz indirimlerinin TL’nin değer kaybetmesine ve enflasyonun yükselmesine yol açtığı vurgulandı.

TL üzerindeki baskıların makro ihtiyati tedbirler, KKM ve döviz müdahaleleriyle azaldığı, buna karşın Ukrayna’da başlayan savaşın yüksek fiyatlı enerji ithalatı kanalından Türkiye’ye ekonomik baskı oluşturduğuna dikkat çekildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmalarında sıklıkla faizi indireceğini vurguluyor. Erdoğan, verdiği bir demeçte “Faiz sebeptir, enflasyon neticedir, faiz her geçen gün, her geçen hafta, her geçen ay inmeye devam edecek.” ifadelerini kullanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.