Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF’den Toparlanma için Çağrı: Korumacılığa Geri Dönülmemeli

Georgieva, katıldığı bir programda küresel ekonomik tabloyu değerlendirdi ve korumacılığa geri dönülmemesi için çağrı yaptı. İşte detaylar;
IMF’den Toparlanma için Çağrı: Korumacılığa Geri Dönülmemeli
HABER GİRİŞ

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, 2023 Brüksel Ekonomik Forumu’nda “Küresel gerilimler ve kıt kaynaklar” programında açıklamalarda bulundu. Georgieva, uzun yıllar boyunca artan küresel entegrasyonun ardından ekonomik bloklara bölünme riskinin arttığını vurguladı.

Söz konusu durumun oldukça kötü bir senaryo olduğuna dikkat çeken IMF Başkanı, küresel ekonomik büyümenin orta ve uzun vadede zayıf seyrettiğini ifade etti. Merkez bankalarının önceliğinin büyüme yerine enflasyonu kontrol altında tutmak olduğunu paylaştı.

Avrupa Birliği’nin yavaşlayan büyüme ve yüksek enflasyon gibi ikili zorlukla karşı karşıya olduğunu, demografi ve üretkenliğe ağırlık verilmediği sürece gelir ve fırsatların artmayacağını söyledi.

Georgieva, Avrupa’da üretkenliği ve fırsatları daha ileriye götürebilmek için yapısal reformlara, insana, teknolojiye ve inovasyona yatırım yapmak gerektiğinin altını çizdi.

“Korumacılığın Cazibesinden Kaçınılmalı”

Güçlü toparlanmaya yönelik en acil adımlardan birinin yeni bir korumacılık biçiminin cazibesinden kaçmak olduğunu paylaşan IMF Başkanı, uzun vadede büyümenin sağlanması için çok taraflı iş birliğinin canlandırması gerektiğini savundu.

GCM Yatırım Banner

Kovid-19, tedarik zincirindeki sorunlar ve Rusya-Ukrayna savaşının, yatırım kararlarında ulusal güvenlik endişelerini yükselttiğini vurguladı. Ayrıca bu gelişmelerin gerçek ekonomi maliyetleri olduğunu, daha parçalanmış bir dünya ortaya koyduğunu dile getirdi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.