Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF Uyardı! Kredi Piyasasında 2 Trilyon Dolarlık Risk

IMF raporuna göre finans sektöründe hızla büyüyen ve giderek şeffaflıktan uzaklaşan özel kredi piyasası, küresel finansal istikrar için ciddi bir tehdit oluşturuyor. İşte detaylar;
IMF Uyardı! Kredi Piyasasında 2 Trilyon Dolarlık Risk
HABER GİRİŞ

Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Ekonomik Görünüm Raporu ve Küresel Finansal İstikrar Raporu’nun analitik bölümlerini yayınladı. IMF, 2 trilyon dolarlık özel kredi piyasasının yakından takip edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Finans sektöründe giderek büyüyen ve şeffaflıktan uzak olan özel kredi piyasasının, küresel finansal istikrarı tehdit ettiğine dikkat çekti. Uzmanlar bu piyasanın hızla büyümesinin, sınırlı gözetim altında devam etmesi durumunda finansal kırılganlıkları artırabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Küresel Finansal İstikrar Raporu’na göre hızla büyüyen kurumsal özel kredi sektörünün, finansal istikrara yönelik potansiyel riskler taşıdığını ileri sürdü.

Özel kredi piyasasının geçen yıl dünya genelinde 2,1 trilyon doları aşan bir varlık büyüklüğüne ulaştığı, özellikle ABD’de sendikasyon kredileri ve yüksek getirili tahviller gibi ürünlerle yoğunlaştığı kaydedildi.

Ancak bu piyasanın şeffaflıktan yoksun olması ve düzenleyici gözetimden uzak olması, potansiyel risklerin artmasına yol açtığı vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

Şirketler Daha Fazla Borçlanmaya Başladı

IMF bugünkü raporunda, özel kredi piyasasının hızlı büyümesinin özellikle şirketlerin daha fazla borçlanma eğiliminde olması ve kredi kalitesinin belirsizliği gibi konuları gündeme getirdiğini belirtti.

Özel kredi fonlarının likidite sorunları ve borçluların artan faiz maliyetleri gibi risklerle karşı karşıya olduğunun altını çizdi.

Düzenleyicilerin özel kredi piyasasını daha yakından izlemesi ve riskleri değerlendirmesi gerektiğini de bildirdi.

Bu kapsamda daha etkin bir denetim ve düzenleme yaklaşımı benimsemek, veri eksikliklerini gidermek ve finans sektöründeki risk değerlendirmelerini iyileştirmek gibi adımların öne çıktığı eklendi.

IMF raporunda finans sektöründeki istikrarın korunması için özel kredi piyasasının gözetim altına alınması ve risklerin yönetilmesi gerektiğinin altını çizdi. Aksi takdirde bu piyasanın büyümesinin finansal istikrarı tehdit ederken ekonomik sonuçlarını artırabileceği konusunda uyarıda bulunuldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.