Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF Kripto Paraların Yasaklanması Seçeneğini Göz Ardı Etmiyor

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, Hindistan’daki G20 toplantısında, kripto paraların yasaklanmasının bir seçenek olabileceğini söyledi.
IMF Kripto Paraların Yasaklanması Seçeneğini Göz Ardı Etmiyor
HABER GİRİŞ

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, özel kripto para birimlerini yasaklamanın bir seçenek olması gerektiğini söyledi. Georgieva, Hindistan’ın ev sahipliği yaptığı G20 toplantısında konuştu.

Toplantının başlıca gündem maddeleri arasında, Güney Asyalı komşular Sri Lanka, Bangladeş ve Pakistan’daki COVID-19 salgını ile Rusya-Ukrayna savaşının neden olduğu ekonomik yavaşlama yer alıyor.

Dünyanın en büyük iki taraflı alacaklısı olan Çin, Cuma günü büyük ekonomiler grubunu küresel borç sorunlarının nedenlerine ilişkin adil, nesnel ve derinlemesine bir analiz yapmaya çağırdı.

IMF İdari Direktörü Kristalina Georgieva, borçların yeniden yapılandırılması konusunda, hala bazı anlaşmazlıklar olsa da, tüm kamu ve özel alacaklıların görüştüğü küresel ülke borcu üzerine toplantı düzenlediklerini söyledi.

Borçların yeniden yapılandırılmasının yanı sıra, kripto para birimlerinin düzenlenmesi, Georgieva’nın kabul ettiği Hindistan için bir başka öncelikli alan olmakta.

GCM Yatırım Banner

‘Kriptoları Yasaklamak Son Seçenek Olabilir’

Georgieva bu konuyla ilgili, “Devlet tarafından desteklenen merkez bankası dijital para birimleri ile istikrarlı madeni paralar ve özel olarak ihraç edilen kripto varlıkları arasında ayrım yapmalıyız.” ifadelerini kullandı.

Düzenleme için çok güçlü bir baskı olması gerektiğini belirten Georgieva, “Düzenleme başarısız olursa, bunu yapmakta yavaşsanız, o zaman bu varlıkları yasaklamadan masadan kalkmamalıyız. Çünkü bunlar finansal istikrar riski oluşturabilir.” diye konuştu.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ise kripto faaliyetlerinin tamamen yasaklanmasını önermediğini, ancak güçlü bir düzenleyici çerçeve oluşturmanın kritik olduğunu söyledi. IMF başkanının açıklamaları, geçtiğimiz günlerde kripto varlıklara yönelik ülkelerin uyması gereken eylem planının paylaşılmasının ardından geldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.