Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IMF Kripto Paralar için Küresel Düzenleme Çağrısında Bulundu

Uluslararası Para Fonu, kripto varlıklar için finansal düzenleyicileri hareket etmeye çağırdı. Detaylar şu şekilde…
IMF Kripto Paralar için Küresel Düzenleme Çağrısında Bulundu
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto varlıkların düzenlenmesine yönelik çalışmalar sürerken, bunun kapsamına yönelik yeni çağrılar yapılıyor. Son çağrı ise IMF’den geldi. Uluslararası Para Fonu (IMF), dünyanın dört bir yanındaki finansal düzenleyicileri kripto varlıkları için küresel bir düzenleyici çerçeve geliştirmek üzere bir araya gelmeye çağırdı.

IMF’nin Para ve Sermaye Piyasaları departmanından yetkililer Aditya Narain ve Marina Moretti, küresel bir çerçevenin piyasalara düzen getireceğini, tüketici güvenini aşılayacağını belirtti. Yetkililer izin verilen varlıklar için yeni sınırlar çizilmesi gerektiğini ve faydalı yeniliklerin devam etmesi için güvenli bir alan sağlanması gerektiğinin altını çizdi.

Narain ve Moretti, kripto aktörlerinin düzenlemelerin az olduğu yargı bölgelerine göç ettiğini ve bunun ulusal düzeyde parçalanmaya yol açtığını savunuyor.

Açıklamada kripto ihraççılarının, borsaların ve koruma fonlarında yaşanan başarısızlıklar ile piyasada son zamanlarda yaşanan düşüşün düzenlemeye yönelik baskıya ivme kazandırdığına yer verildi.

IMF finansal sistemdeki kaldıraç, borç verme ve değer saklama gibi birçok işlevin artık kripto dünyasında taklit edildiğini belirterek, bunun endişe yarattığını belirtti. Kurum ulusal düzenleyicilerin farklı alanlara kilitlenmesini önlemek için küresel bir tepkinin er ya da geç yapılması gerektiğini vurguladı.

IMF bu ayın başında yine benzer ifadeler içeren bir rapor paylaşmıştı. Bu raporda kripto varlıkların ana akım haline geldiği ve düzenlenmesi gerektiğinin altı çizilmişti. Düzenleyiciler arasında tutarsızlıklar olduğuna dikkat çekilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu