Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF İddialarına Açıklama Geldi

Sandıklar kapandıktan sonra Bakan Şimşek’in IMF ile görüşmek için ABD'den destek istediği iddialarına açıklama geldi.
IMF İddialarına Açıklama Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bu yıl Brezilya’da düzenlenen G20 Bakanlar ve Merkez Bankası Başkanları toplantısına katılan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ile verdiği fotoğraf tartışmalı bir iddiayı gündeme getirdi.

G20 etkinliği kapsamında Yellen ile bir araya gelen Şimşek’in, Türkiye’nin ihtiyacı olan sıcak para için Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından borç alınması meselesini gündeme getirdiği ileri sürüldü.

Mart ayının sonunda yapılacak yerel seçimlerden sonra IMF ile görüşme yapmak için ABD’den destek istendiği iddiaları üzerine İletişim Başkanlığı’na bağlı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nden açıklama geldi.

Söz konusu iddiaların yalanlandığı açıklamada, “Bazı basın yayın organları ve sosyal medya hesaplarından paylaşılan, ‘Seçimden sonra IMF ile görüşme yapmak için ABD’den destek istendiği’ yönündeki iddialar doğru değildir” denildi.

Bakan Şimşek’in, Brezilya’da düzenlenen G20 Bakanlar ve Merkez Bankası Başkanları toplantısı kapsamında Amerikalı Bakan Yellen ile bölgesel ve küresel ekonomik gelişmeleri ele aldığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Gerçekleştirilen ikili görüşmede, IMF ile ilgili herhangi bir başlığın gündeme gelmediği belirtilerek, “Bakan Şimşek, gerçekleştirdiği ikili görüşmelerde çok taraflı kalkınma bankaları ve ülkelerle ilişkileri ve iş birliğini güçlendirecek hususlarda görüş alışverişinde bulunmuştur” denildi.

Söz konusu iddiaların piyasalarda güvensizlik ve tedirginlik yaratmaya hizmet ettiği ve kasıtlı olarak dolaşıma sokulduğu söylendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.