Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF’nin Başına Kimin Geçeceği Merak Konusuyken, Favori Aday Mark Carney

2013 yılından bu yana İngiltere Merkez Bankası Başkanlığını yapan Mark Joseph Carney, IMF Başkanlık yarışında en güçlü aday olarak öne çıkıyor.
IMF’nin Başına Kimin Geçeceği Merak Konusuyken, Favori Aday Mark Carney
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Birliği liderlerinin Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanlığı için seçtikleri isimler belli olmuşken, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, IMF Başkanı Fransız Christine Lagarde’yi önermişti.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde’nin, Avrupa Merkez Bankası Başkanlığı’na aday gösterilmesinden sonra IMF’deki görevinden geçici olarak feragat ettiği haberi 2 Temmuz’da duyulmuştu. Salı günü Brüksel’de yapılan üst düzey görüşmelerde atama konusu gündeme geldi ve Lagarde, 31 Ekim’de görevi bitecek olan Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi’nin yerine aday olarak gösterildi.

IMF Başkanı Christine Lagarde’nin Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) başkanlığına getirilmesiyle AMB ilk kez bir kadın başkan görecek. IMF’deki boş koltuk için ise tüm oklar Carney’i işaret ediyor.

IMF Başkanı Christine Lagarde AMB Başkanlığına Getirilmesiyle AMB İlk Kez Kadın Başkan Görecek Lagarde’nin IMF Başkanlık görevine geçici bir süre ara vermesinin ardından onun tamamlayamadığı işleri yürütmek üzere yerine Birinci Başkan Yardımcısı David Lipton getirildi. IMF İcra Kurulu David Lipton’a güvenlerinin tam olduğunu açıkladı. Buradaki gelişmeler bu yöndeyken gözler Lagarde’ın boş kalan koltuğuna kimin geleceğine çevrildi.

Christine Lagarde’ın ardından Kanadalı Mark Joseph Carney, bir sonraki IMF Başkanlığı için en güçlü aday olarak favori gösteriliyor. Öte yandan Carney’in Ocak ayında görev süresinin dolacağı biliniyor. Betway/Alan Alger: “Carney’in Kanada’da doğması, İrlanda pasaportu olması ve İngiltere vatandaşlığı ile birlikte Ocak ayında İngiltere Merkez Bankası’ndaki görev süresinin dolmasının beklenmesi, iyi bir zamanlama.”

Lagarde’ın IMF’teki yerine kimin geçeceği henüz netlik kazanmamışken, pek çok isim aday gösteriliyor ama bu yine de Mark Carney’in favori olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

IMF'deki Yerine Kimin Geçeceği Henüz Netlik KazanmadıHindistan MB eski Başkanı Raghuram Rajan, İngiltere eski Maliye Bakanı George Osborne ve Fed eski Başkanı Janet Yellen de aday gösterilenler arasında. Bunlarla birlikte, Uluslararası Ödemeler Bankası (Bank for International Settlements – BIS) Başkanı Agustin Carstens, Singapur Parasal Yetki Kurumu Başkanı Tharman Shanmugaratnam, Credit Suisse Group AG CEO’su da diğerlerini takip ediyor.

GCM Yatırım Banner

Tidjane Thiam ve Pacific Investment Management Co. Eski Ceo’su ve Bloomberg yazarı Mohamed El-Erian de IMF koltuğu için şans verilecekler listesinde. 2021 yılında IMF Başkanlık görevi sona erecek olan Christine Lagarde, bir dönemler Fransa’nın maliye bakanlığını üstlenmişti. IMF’deki yerini boşa çıkarması Avrupa Birliği gündeminin hareketli günler geçirmesine sebep oluyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.