Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF Başkanı’ndan Piyasalar için Korkutan Yorum

IMF Başkanı Georgieva, küresel piyasalardaki finansal koşulların keskin bir şekilde daha çok sıkılaştırılmasının piyasaları vurabileceği konusunda uyardı. İşte detaylar;
IMF Başkanı’ndan Piyasalar için Korkutan Yorum
HABER GİRİŞ

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Fas’ın Marakeş kentindeki IMF-Dünya Bankası yıllık toplantıları kapsamında düzenlenen etkinlikte konuştu. Georgieva, küresel ekonominin yeni normal haline gelen ciddi şoklar yaşadığına işaret etti.

Küresel ekonominin dayanıklılık gösterdiğini belirterek, makroekonomik politikaların başarı olduğunu enflasyonun düşmeye başladığını ve mali piyasaların istikrar kazandığını dile getirdi.

Piyasaların faizlerin uzun süre yüksek kalacağı algısına düzenli şekilde uyum sağlamaya başladığını kaydeden Georgieva, şöyle konuştu;

“Ancak finansal koşulların keskin şekilde daha çok sıkılaştırılması piyasaları, bankaları ve finansal kuruluşları vurabilir. Bu nedenle güçlü bir mali denetim şart.”

IMF’nin Önceliği: Enflasyonla Mücadeleyi Kazanmak

Ekonomide derinleşen farklılıklarla karşı karşıya olunduğunu paylaşan Georgieva, önceliklerinin enflasyonla mücadeleyi kazanmak olduğunu vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Fiyat istikrarının büyümenin ön şartı olduğunun altını çizerek, “Bu aynı zamanda özellikle toplumun en yoksul kesimi olmak üzere insanları korur. Ayrıca finansal istikrarı korumamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Enflasyonun düştüğünü de anımsatan Georgieva, ancak enflasyonun hala birçok ülkenin hedeflerinin üzerinde olduğuna dikkat çekti.

Bu sebeple faizlerin uzun süre yüksek kalmak zorunda olduğunu aktararak, son haftalarda ABD ve Avrupa’daki tahvil getirilerindeki hareketlerin piyasaların faiz oranlarının uzun süre yüksek kalacağı anlayışına uyum sağladığını kaydetti.

Mali Denetim Şart

Finansal koşulların keskin şekilde daha çok sıkılaştırılmasının ise piyasaları, bankaları ve finansal kuruluşları vurabileceğini söyledi.

Tüm bu nedenler kapsamında güçlü bir mali denetimin şart olduğuna işaret eden Georgieva, orta vadeli büyümenin de artırılması gerektiğini ileri sürdü.

Şokların etkisinden kurtularak, insanların yaşam standartlarının yükseldiğini görebilmeleri için fırsatların sunulabileceği bir büyümeye sahip olunmadığına dikkat çekti.

İsrail-Filistin çatışmasının küresel ekonomiye etkilerine ilişkin olarak da süreci yakından takip ettiklerini bildiren Georgieva, henüz etkilerini değerlendirmek için erken olduğunu aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.