Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF Başkanı: Karbon Fiyatının 75 Dolar/Ton Olmasını Talep Etti!

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, 10 yıl içerisinde karbon emisyonu için bir fiyatlandırılma yapılması gerektiğini savundu. Haberin detayları aşağıda;
IMF Başkanı: Karbon Fiyatının 75 Dolar/Ton Olmasını Talep Etti!
HABER GİRİŞ

Uluslararası Para Fonu (IMF) Genel Müdürü Kristalina Georgieva, Mısır Şarm El-Şeyh’teki COP27 iklim görüşmelerinin oturum aralarında açıklamalarda bulundu. Küresel iklim hedeflerine ulaşılması için 10 yılın sonuna kadar karbon fiyatının en az 75 dolar/ton seviyesinde olması gerektiğini belirtti.

Reel ekonomideki değişim hızının çok yavaş olduğuna dikkat çeken Georgieva, 2030 yılına kadar karbonun tahmin edilebilir şekilde fiyatlandırılması gerektiğini savundu. Ancak işletmelerin ve tüketicilerin değişmesi için teşvik yaratılmadığına işaret etti.

Reuters’ın haberinde Avrupa Birliği (AB) gibi bazı bölgelerin karbon fiyatlarını bu seviyenin üzerinde belirlediği ve referans fiyatının ton başına 76 dolar civarında olduğu söylendi.

Kirliliğe Bir Fiyat Biçmenin Kabulü Çok Düşük

ABD’nin Kaliforniya eyaleti gibi diğer bölgelerde karbon emisyon tahsisatlarının ton başına 30 doların hemen altında satıldığı, bazı bölgelerin ise fiyat belirlenmediği kaydedildi.

IMF Başkanı Georgieva yaptığı açıklamada günümüzdeki kirlilik maliyetlerine de değinerek, “Sorun şu ki, dünya çapında sadece yoksul ülkelerde değil, birçok ülkede, kirliliğe bir fiyat koymanın kabulü hala düşük.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu durumla ilgili ülkelerin izleyebileceği farklı yollar olduğunu bildirdi. Dünyanın en büyük ikinci yayıcısı olan ABD’nin, karbon emisyonu için ulusal bir fiyat belirlemesinin pek mümkün olmadığını kaydeden Georgieva şöyle ekledi;

“Sadece denkliğe odaklanın. ABD’nin vergi veya ticaret yerine düzenleme ve indirimler yoluyla bir karbon maliyeti getirmeyi seçip seçmemesi önemli değil. Önemli olan fiyat eş değeridir.”

İş Birliği için Bir Karbon Kulübü Önerisi Geldi

IMF’nin bir karbon fiyat tabanı önerisi ve Almanya’nın sunduğu, üyelerin karbon emisyonlarını nasıl ölçtüğünü ve fiyatlandırdığı hakkında koordine sağlayacak COP değindi. Georgieva, karbon emisyonunu azaltmak için iş birliğini mümkün kılacak bir karbon kulübü (COP) önerisini işaret etti.

Georgieva açıklamasında, “Bu COP’ta veya sonrasında bir atılım olacak olsun, yakında olmalı çünkü bu geçişte başarılı olmak için neredeyse zamanımız tükeniyor.” diyerek dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın