Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF Açıkladı: Küresel Ekonomi Şaşırtıcı Derecede Dirençli!

IMF küresel ekonomi için yaptığı son değerlendirmede, büyüme tahminini yukarı yönlü revize etti. Ekonominin şaşırtıcı bir şekilde dirençli olduğunu belirtti.
IMF Açıkladı: Küresel Ekonomi Şaşırtıcı Derecede Dirençli!
HABER GİRİŞ

Uluslararası Para Fonu (IMF) paylaştığı son raporda küresel ekonomiye dair yeni değerlendirmesini paylaştı. IMF küresel ekonomiye dair tahminini hafif yükseltirken, ekonominin enflasyonist baskılara ve para politikası değişikliklerine rağmen şaşırtıcı derecede dirençli olduğunu vurguladı.

IMF, 2024 yılında küresel büyümenin, Ocak ayı başındaki tahminine göre 0,1 puanlık artışla yüzde 3,2 oranında artmasını ve 2023 büyüme öngörüsü ile uyumlu olmasını bekliyor. Büyümenin daha sonra 2025 yılında aynı hızda yüzde 3,2 oranında genişlemesi bekleniyor.

IMF baş ekonomisti Pierre-Olivier Gourinchas, bulguların küresel ekonominin bir dizi ekonomik krizin ardından yumuşak inişe doğru evrildiğini ve görünüme yönelik risklerin artık genel olarak dengelendiğini gösterdiğini ifade etti.

Gourinchas, kasvetli tahminlere rağmen, istikrarlı büyüme ve enflasyonun neredeyse yükseldiği hızla yavaşlaması ile küresel ekonominin oldukça dirençli olmayı sürdürdüğünü sözlerine ekledi. Raporda, Çin ve diğer büyük gelişmekte olan piyasa ekonomilerindeki zayıf beklentilerin küresel ticaret ortakları üzerinde baskı yaratabileceğine yer verildi.

IMF, küresel manşet enflasyonun 2023′teki yıllık ortalama yüzde 6,8′den 2024′te yüzde 5,9′a ve 2025′te yüzde 4,5′e düşeceğini tahmin etti. Gelişmiş ekonomilerin enflasyon hedeflerine gelişmekte olan piyasa ve gelişmekte olan ekonomilerden daha erken döneceğini öngörüsüne yer verildi.

GCM Yatırım Banner

IMF’nin son raporuna rağmen küresel büyüme, kısmen zayıf üretkenlik artışı ve artan jeopolitik gerilim nedeniyle tarihi standartlara göre düşük kalıyor. IMF’nin beş yıllık tahmini küresel büyümenin son on yılların en düşük seviyesi olan yüzde 3,1 seviyesinde olacağını öngörüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.