Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF: ABD’nin Para Politikasında Gevşeme Zamanlaması Önemli

IMF Başkanı Georgieva, küresel ekonomiye yönelik yaptığı değerlendirmede jeopolitik risklerin devam ettiğini ve faizin uzun süre yüksek tutulmasının bir risk olduğunu söyledi.
IMF: ABD’nin Para Politikasında Gevşeme Zamanlaması Önemli
HABER GİRİŞ

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, düzenlediği basın toplantısında küresel ekonomiye yönelik değerlendirmede bulundu. Faiz oranlarına ve ABD’nin para politikasında gevşeme zamanlaması hakkında konuştu.

IMF Başkanı Georgieva, dünya ekonomisinin bir yıl önce korkulandan daha dirençli olduğunu kanıtladığını ve bunun sonucunda 2024 tahminlerinin yükseltildiğini söyledi.

Enflasyonun tahmin edilenden daha hızlı düştüğünü söyledi. Bunun iyi bir haber olduğunu dile getiren Georgieva, hem arz yönlü baskıların hafiflemesinden hem de sıkı para politikasından kaynaklandığını dile getirdi.

Georgieva, “Yıla baktığımızda evet bulutlar azaldı ama hâlâ dikkat etmemiz gereken birçok risk var. Jeopolitik riskler devam ediyor. Ne yazık ki 2004’e iki çatışmayla, Rusya ve Gazze’yle adım atıyoruz. Politika hatalarının risklerini görüyoruz. ” açıklamasında bulundu.

“Faizin Yüksek Olması Bir Risk”

Faiz oranları hakkında değerlendirmede bulunan Georgieva, faizin uzun süre yüksek tutulmasının bir risk olduğunu dile getirdi. Bunun sadece ABD ekonomisi için değil, aynı zamanda küresel ekonomi için de bir risk olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Birçok ülkenin daha düşük faiz oranlarına yöneldiğini, faizin ABD’de daha yüksek olmaya devam etmesi durumunda bunu döviz kurularını etkileyebileceğini aktardı. Böylece diğer ülkelerin de olumsuz etkilenebileceğini aktardı.

“ABD’nin Para Politikasında Gevşeme Zamanlaması Çok Önemli”

Bu kapsamda ABD’nin para politikasını gevşetme zamanlamasının gerçekten çok önemli olduğuna değinen Georgieva, “Ne çok erken ama aynı zamanda ne de çok geç.” açıklamasında bulundu.

Erken gevşeme riskinin tüketici ve yatırımcı güveni üzerinde bir etki yaratarak kazanımları tersine çevirebileceğini bildirdi.

Georgieva, “Bence bu hala Fed’in ihtiyatlı olmakta haklı olduğu bir konu. Ancak mecbur değilseniz çok sıkı tutmayın. Yani verilere bakın. Verilere göre hareket edin.” dedi.

ABD Merkez Bankası’nın (FED) duruşunun dikkatli bir şekilde incelendiğinde, işin henüz tamamlanmadığını ancak sona yaklaşıldığının fark edileceğini söyledi. Bankanın faiz oranlarını düşürmeye başlamasının “birkaç ay meselesi” olduğunu not etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın