Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF: ABD için Resesyon Değil Ama Çok Büyük Yavaşlama Bekleniyor

Yüksek enflasyonun getirdiği risklere değinen IMF başekonomisti Gourinchas, ABD için resesyon olasılığını yorumladı.
IMF: ABD için Resesyon Değil Ama Çok Büyük Yavaşlama Bekleniyor
HABER GİRİŞ

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başekonomisti Pierre-Olivier Gourinchas, Bloomberg’in ABD ekonomisine dair yönelttiği soruları yanıtladı.

ABD ekonomisinin resesyon riski hakkında konuşan Gourinchas, hem bu yıl hem de 2023 yılında resesyon öngörmediklerini fakat çok büyük bir yavaşlama olacağını söyledi.

ABD gayri safi yurt içi hasılası için 2022 yılında yüzde 2,3 büyüme bekleyen ekonomist, önümüzdeki yıl yüzde 1 daralacağını tahmin etti.

2023’te ABD ekonomisinin çok dar bir patikaya gireceğini düşünen isim, en ufak bir şokun veya aşağı yönlü risklerin resesyon yaratmaya yeteceğini dile getirdi.

ABD’de iş piyasasının çok sıkı olduğunu, işsizliğin pandemi öncesi seviyelerin altına indiğini ve güçlü bir şekilde istihdam yaratıldığını ifade etti. İş piyasasının oldukça canlı olduğunu söyleyen Gourinchas, giderek büyüyen enflasyon sorununa değindi.

GCM Yatırım Banner

Enflasyon Satın Alma Gücünü Eritiyor

Enflasyonun satın alma gücünü her geçen gün erittiğini söyleyen IMF başekonomisti, bunun yanında tüketici güveninin de azaldığını belirtiyor. ABD’de enflasyon yüzde 9,1’le 41 yılın zirvesine çıkarken, ekonomi yönetimi aldığı tedbirlerle yükselişi frenlemeye çalışıyor.

FED’in son faiz artırımlarına rağmen yükseliş hız kesmeden sürüyor. Gourinchas, yüksek enflasyon karşısında merkez bankalarının para politikasını sıkılaştırmaya devam ettiğine dikkat çekiyor.

Dünyanın neresinde olursa olsun enflasyonun alım gücünü azalttığını, belirsizlik yarattığını ve güçlü ekonomik büyüme için en kötü tablo olduğunu sözlerine ekledi.

Enflasyonu aşağı çekerken ekonomik aktivitenin etkileneceğini belirten isim, açıklamasını “Ekonomik aktivite etkilenecek; ama büyüme için ya da makroekonomik istikrar için gelecekte daha iyi bir ortam oluşacak.” sözleriyle sürdürdü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.