Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İMAS Başkanı: Otomobilde Avantajlı Fiyatlar Yolda

Araç satışlarına getirilen düzenlemeler sonrası otomobil piyasası yeniden konum alırken İMAS Başkanı’ndan satış beklentisine dair açıklama geldi.
İMAS Başkanı: Otomobilde Avantajlı Fiyatlar Yolda
HABER GİRİŞ

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği’nin (ODMD) dün açıkladığı verilerde otomobil satışlarının yüksek vergi ve fiyatlara rağmen artmaya devam ettiğini ortaya koyduktan sonra sektörden değerlendirme geldi.

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, ikinci el araç piyasasında devreye giren Ticaret Bakanlığı’nın getirdiği yasak ve düzenlemeler sonrası fiyatlardaki düşüş performansına dikkat çekti.

Milliyet’e konuşan Ertemel,” Özellikle 2023 yılı ilk 6 ayında gerek sıfır gerek ikinci el piyasasında satış adetleri oldukça yüksek kayda geçerken bazı aylar tarihi rekorlara ulaşıldı. Haziran/Temmuz aylarında ikinci el otomobil satış adetleri düşerken, sıfır otomobil pazarı yüksek seyretmeye devam etti” dedi.

Araç satışlarına getirilen 6 ay ve 6 bin kilometre sınırı sonrası piyasa normallerine dönüşlerin kayda geçtiğini belirterek, “6+6 yönetmeliğinin etkisiyle kayıt dışı ticaret maksatlı araç alan kişilerin neredeyse tamamı siparişlerini iptal etti. İptal edilen bu siparişlerin yerine daha ileri tarihte teslimat yapılacak gerçek kullanıcıların siparişleri öne çekildi” diye ifadede bulundu.

Piyasaya müdahalelerle satış adetlerinde bir miktar düşüş yaşandığını ekleyerek, kredi muslukları tekrar açılana kadar satışların hem sıfır hem ikinci el pazarında düşük seyretmeye devam edebileceği beklentisini paylaştı.

GCM Yatırım Banner

“Önümüzdeki Aylarda Avantajlı Fiyatlar Olacak”

İMAS Başkanı, yatırım amaçlı araç alımlarındaki düşüşün piyasadaki köpüğü alacağını ve sıfır araç üretimlerindeki artışı gerekçe göstererek, “Devam eden bu süreç içerisinde önümüzdeki aylarda fiyatlar anlamında da avantajlı seçenekler olacağı kanaatindeyiz” dedi.

Sıfır araç pazarında listelenen en uygun fiyatlı araçları da paylaşan Ertemel, “Fiat Egea C segment sedan aile otomobili ve A1 Segment HB Hyundai i10 markaları oluşturuyor. Aynı zamanda Kia markasının A1 Segment HB modeli de en ucuz araçlar arasında. Bu araçlarda fiyatlar 725 bin TL’den başlarken, 800 bin TL’ye kadar çıkıyor” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.